O italské ekonomice toho mnoho nevíme. Pamatujeme si nanejvýš masivní propad liry v září 1992. Je ale zajímavé podívat se právě nyní na historii italských státních financí. Kam až jde ve veřejných zdrojích dohlédnout, tedy do roku 1988, produkují italské státní finance každoročně schodek. A v onom roce 1988 hospodařily se schodkem 95 miliard USD, tedy 10,55 procenta HDP.

Třicet let poté, když je nominální HDP (jen) o třetinu výše, schodek země je polovinou oné částky z roku 1988 a třetinou částky z roku 1991. To dokresluje zoufalou situaci veřejných financí Itálie, která je ale špatná už více než jednu dekádu. A současná i předchozí generace jsou navíc zvyklé žít v zemi, která má na evropské poměry vysokou nezaměstnanost.

Současná doba ale Itálii přináší značné ulehčení. Země jako člen eurozóny požívá výhod ultranízkých úrokových sazeb a monetárního uvolňování. Evropská centrální banka od začátku tohoto programu nakoupila italské státní dluhopisy v objemu 360 miliard eur. Z pohledu tohoto programu ECB to je 16,8 procenta objemu čistých nákupů. Více ECB nakoupila jen německých a francouzských státních dluhopisů. Za dobu nakupování dluhopisů ze strany ECB stihla italská vláda vydat jen třetinu tohoto objemu. Zbylé dvě třetiny kupovala ECB z trhu. V tuto dobu byly sazby ECB nezměněny. I přesto ceny italských státních dluhopisů klesaly a jejich výnosy rostly. To pro dokreslení zranitelnosti trhu s italskými státními dluhopisy.

Dalším problémem je politická základna ECB. Evropská centrální banka není příliš vázána tím, zdali bude nakupovat dluhopisy té, nebo oné země. Takže v letošním roce ECB kupuje méně italských dluhopisů a více německých, než činila loni nebo předloni. To zase pro dokreslení pozice italské vlády v rámci eurozóny, a to i přesto, že prezidentem ECB je už sedm let Ital.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru