Státy Evropské unie se dohodly na zákazu plastových výrobků na jedno použití. Oznámila to rakouská ministryně životního prostředí Elisabeth Köstingerová, jejíž země toto pololetí unii předsedá.

"Plastový odpad znečišťuje naše řeky, pláže a oceány. Proto zakážeme výrobky z plastu, pro které existuje vhodná alternativa," prohlásila Köstingerová.

Jaké plasty zmizí

EU nechce plasty, k nimž existuje alternativa

◼ Evropská komise navrhla zcela zakázat plastové příbory, talíře, míchátka, plastové tyčky k balonkům či plastová brčka. Zákaz se tedy má týkat výrobků na jedno použití, k nimž je běžně dostupná náhražka, která není z plastu.
◼ Europoslanci chtějí zakázat i ultratenké plastové tašky nebo polystyrenové krabice na jídlo používané například v podnicích rychlého občerstvení.
◼ Státy unie podpořily návrh Evropské komise, aby povinně vznikly speciální kontejnery určené jen pro plastové lahve. Byly by tedy podobné těm, do nichž lidé už dnes odhazují skleněné lahve.
◼ Definitivní seznam výrobků, které budou muset být staženy z trhu, musí odsouhlasit společně Evropský parlament a členské země EU.
◼ Plasty na jedno použití tvoří 49 procent veškerého odpadu v oceánech.

Zákaz vybraných jednorázových plastových výrobků už v říjnu podpořil Evropský parlament. Pro to, aby zákaz vstoupil v platnost, je teď potřebná shoda mezi europoslanci a členskými státy EU na jeho konkrétní podobě.

Z trhu by tak mělo zmizet například plastové nádobí, příbory, brčka nebo tyčinky do uší. Evropská komise navrhla jejich zákaz počínaje rokem 2021.

Zastánci zákazu poukazují na obrovské množství plastového odpadu, které znečišťuje životní prostředí. V oceánech se podle studie vypracované pro Evropský parlament už teď nachází 150 milionů tun plastového odpadu. Každý rok přibude dalších až 15 milionů tun.

Státy unie každý rok vyprodukují 26 milionů tun plastů. Jen 30 procent z nich putuje na recyklaci.

Evropská komise navrhla, aby veškeré plastové obaly prodávané na evropském trhu byly do roku 2030 recyklovatelné.