Letos oznámený obchod mezi českými, slovenskými a maďarskými pobočkami americké společnosti PepsiCo s Karlovarskými minerálními vodami (KMV) dostal povolení úřadů pro ochranu hospodářské soutěže ve všech třech zemích.

Poslední razítko od českého antimonopolního úřadu získaly KMV, které se tak staly nabyvatelem všech zdejších aktiv PepsiCo, tento týden.

Podle Pavla Nováka, který KMV mediálně zastupuje, je obchod po právní i finanční stránce vypořádaný, nyní se začne s provozním spojováním. ÚOHS se nákupem zabýval od dubna. PepsiCo CZ s.r.o. byla dosud součástí mezinárodní společnosti PepsiCo Inc.

KMV o sobě nyní tvrdí, že jsou největším distributorem nealkoholických nápojů ve střední Evropě. Společnost se značkami jako Mattoni, Magnesia, Aquila, Poděbradka a dalšími má nyní celkem 11 závodů, z toho sedm v Česku, zaměstnává 2400 zaměstnanců a její roční obrat představuje zhruba 12,5 miliardy korun.  

"Akvizice bude formálně dokončena v následujících měsících," uvedl majitel KMV Alessandro Pasquale. S tím by měla přijít na řadu i nová strategie pro společný podnik. Převzetím poboček PepsiCo získaly KMV tři firmy, které mají dohromady zhruba 900 zaměstnanců a dva výrobní závody.

Cenu ani jedna strana nezveřejnila. KMV na koupi aktivit PepsiCo využila úvěrové financování bank ČSOB, České spořitelny a Evropské banky pro obnovu a rozvoj. Jako poradci asistovaly u akvizice Raiffeisen, Deloitte a advokátní kancelář Kocián, Šolc, Balaštík.   

Související

K dosavadní orientaci především na segment vod přibude KMV několik značek především limonád jako Pepsi, Mirinda, 7Up, ale také třeba značka slaných pochutin Lay’s. Portfolio PepsiCo distribuují KMV už několik let také v Bulharsku. V dřívějším rozhovoru pro HN Pasquale uvedl, že limonády pomohou otevřít nové obchodní možnosti celé skupině především v restauracích.

Česká PepsiCo se loni po dvou letech ve ztrátě dostala do zisku 654 tisíc korun. Tržby vzrostly meziročně zhruba o 355 milionů na 2,75 miliardy korun.

Jedním z prvních efektů spojení KMV a PepsiCo v regionu by mělo být stěhování kanceláří KMV z dosavadní pražské centrály firmy na Mariánském náměstí do nových větších prostor na Palmovce. Tam by se měli přistěhovat i zaměstnanci PepsiCo, kteří dosud seděli u výrobního závodu v pražských Vysočanech.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru