Soutěž Osobnost roku AI je jediná soutěž tohoto typu v České republice, která má za cíl zajistit publicitu úspěchům našich lidí a firem, aby si veřejnost uvědomila, že naši odborníci jsou mezi těmi, kdo určují směr celosvětového vývoje AI technologií. 

Harmonogram soutěže AI Awards

Uzávěrka složení odborné poroty: do 31. 12. 2018
Individuální nominace a firemní přihlášky: do 20. 3. 2019
Individuální hlasování poroty (1. kolo): 20. 3. až 25. 3. 2019
Kolektivní hlasování poroty: konec března 2019
Slavnostní vyhlášení výsledků: 30. dubna 2019

Složení poroty

Odborná porota je složena ze zástupců expertního týmu, tvořeného členy akademické sféry, kteří mají excelentní kompetenci v oblasti umělé inteligence. Ti jsou doplněni o zástupce organizátorů a partnerů soutěže, doplňujícími vědeckou hodnotu o další pohledy, především v oblasti tržního potenciálu.

Předseda poroty:

Petr ŠrámekPetr Šrámek je vizionářem, podnikatelem, mentorem a popularizátorem umělé inteligence. Po 27 letech úspěšné podnikatelské kariéry v oblasti informačních technologií založil a řídí AI Startup Incubator, jehož cílem je vybrat ty nejlepší nápady a projekty využívající umělé inteligence a připravit je pro globální trh. AI Startup Incubator oslovují studenti, podnikatelé, ale i zaměstnanci velkých korporací. Přicházejí s myšlenkami, které by jinak upadly v zapomnění, protože nemají dostatek času, prostředků a know-how pro jejich realizaci. Petr Šrámek je spoluzakladatelem Plaftformy umělé inteligence při Svazu průmyslu České republiky, který je poradním orgánem Evropské unie. Od roku 2016 je členem organizace Petera Diamandise „Abundance 360 ​​Digital“. Od roku 2018 zastupuje jako High Commissioner Českou republiku v organizaci „World Business Angels Investment Forum“.

Etická záštita:

Nell WatsonNell Watson, inženýrka, pedagožka a technologická filozofka, vyučuje na AI & Robotics fakultě v Singularity University v Kalifornii. Založila společnost QuantaCorp, která se zaměřuje na strojové rozpoznávání a měření velikosti lidské postavy. Je rovněž předsedkyní neziskového sdružení EthicsNet, které se zabývá socializací umělé inteligence. Jako speaker přednáší na konferencích zaměřených na umělou inteligenci po celém světě.

Expertní tým:

Michal PěchoučekProf. dr. Ing. Michal Pěchouček, M.Sc.je ředitelem Centra umělé inteligence Fakulty elektrotechnické na ČVUT v Praze. Vystudoval technickou kybernetiku na ČVUT a v roce 1996 získal magisterský titul z umělé inteligence na univerzitě v Edinburghu. Doktorát obdržel v oboru umělé inteligence a biokybernetiky na ČVUT. Řádným profesorem se zde stal v roce 2010. Jako vědec působil na univerzitách ve Spojených státech, Velké Británii a Kanadě. K jeho manažerským úspěchům patří například založení a vedení Centra agentních technologií na ČVUT nebo řízení výzkumného centra firmy Cisco, jež založil v důsledku akvizice své firmy Cognitive Security americkým gigantem Cisco. Spoluzaložil start-up AgentFly Technologies, specializující se na řízení letového provozu bezpilotních prostředků, a technologickou firmu BlindSpot Solutions, která vyvíjí průmyslové aplikace umělé inteligence. Vloni neúspěšně kandidoval na rektora ČVUT.

Jiří MaternaRNDr. Jiří Materna, Ph.D., je specialistou na strojové učení s více než deseti lety zkušeností s jeho aplikacemi v průmyslu. Mezi lety 2008 a 2017 působil ve společnosti Seznam.cz, z toho posledních 7 let jako vedoucí výzkumného oddělení. Nyní pracuje na volné noze a nabízí vývoj machine learning řešení na míru a odborné konzultace. Je zakladatelem a spoluorganizátorem konference Machine Learning Prague, jedné z největších konferencí zaměřených na aplikace strojového učení v Evropě, a zakladatelem a lektorem Machine Learning College, vzdělávacího programu pro získání praktických dovedností v oblasti strojového učení a umělé inteligence. Působí rovněž jako technologický mentor ve StartupYardu a AI Startup Incubator. Mezi jeho odborné zájmy patří strojové učení, zpracování přirozeného jazyka, získávání informací, statistika a obecně řešení těžkých problémů z oblasti informatiky s aplikacemi v běžném životě.

Adam HeroutProf. Ing. Adam Herout, Ph.D., je zástupcem vedoucího Ústavu počítačové grafiky a multimédií Fakulty informačních technologií VUT v Brně, kde současně vede výzkumnou skupinu počítačové grafiky. Je spoluzakladatelem firmy angelcam.com (dříve click2stream.com), která umožňuje provozovatelům síťových kamer připojení k internetu, publikování a monetizaci jejich video streamů a hlavně analytiku jejich streamů prostředky počítačového vidění jako službu. Působí jako technický poradce v projektu Oneprove, který vytváří nový technologický standard pro autentizaci věcí, například uměleckých děl. Věnuje se rovněž profesionálnímu koučování firem, týmů i jednotlivců.

Business tým:

Ivo GavendaIvo Gavenda je senior manažerem ve společnosti Accenture a je zodpovědný za divizi, zaměřující se na poskytování služeb a dodávek projektů z oblasti automatizace, robotizace, kognitivní výpočetní techniky a umělé inteligence v regionu střední a východní Evropy. Je absolventem Vysoké školy báňské - Technické univerzity v Ostravě se zaměřením na systémové inženýrství a informatiku v ekonomii. Po ukončení studia začal svoji kariéru v oblasti podnikového a technologického poradenství. V této oblasti působí již 16 let. V roce 2010 nastoupil do společnosti Accenture a poslední čtyři roky se věnuje praktickému využití a implementaci robotizace a umělé inteligence ve společnostech v různých průmyslových odvětvích. Podílí se na projektech, které pomáhají klientům využívat AI technologie, zapojovat virtuální pracovní sílu, a tím snižovat závislost na lidském kapitálu, zlepšovat kvalitu procesů, flexibilitu, optimalizaci provozních nákladů a zvyšovat spokojenost zákazníků.

Milan ZajícMilan Zajíc je senior manager pro oblast softwarového vývoje společnosti Trask solutions, kde působí od roku 2006. Podílel se na řadě inovativních projektů především v oblasti digitálního bankovnictví. V posledních několika letech se mu úspěšně daří do řady těchto projektů zapojovat mladé studenty z českých vysokých škol, a to především díky Trainee programu, který ve společnosti Trask solutions založil. V tomto programu jsou studenti vedeni ke konkrétní specializaci formou DevOps akademie a systémem tematických školení. Trask Trainee program stál u začátku kariéry již desítek programátorů, analytiků, sw testerů či byznys konzultantů.

Vladimír KullaVladimír Kulla je ředitelem vývojového a prototypového centra Siemens Česká republika. Vývoji nových produktů a technologií se věnuje od založení vlastní firmy před více než 20 lety, pracoval také v několika menších IT společnostech. Ve společnosti Siemens působí od roku 2001, zkušenosti získal jako vývojář, vedoucí projektů a manažer v různých státech Evropy. Od roku 2009 vede v České republice úsek Corporate Technology. Mezi hlavní oblasti zájmů patří inovační management, podpora inovací v korporaci a ochrana intelektuálního vlastnictví.

Dalibor KačmářDalibor Kačmář je šéfem týmu pro umělou inteligenci ve společnosti Microsoft Česko a Slovensko. Moderním technologiím se věnuje už od studií, posledních 15 let v různých rolích Microsoftu. Vedl cloudovou divizi v čase, kdy cloud začal dobývat byznys. Poslední dva roky je členem vedení se zodpovědností za rozvoj partnerské sítě a koordinuje tým pro umělou inteligenci.

Jan Úšela - redakceJan Úšela je redaktorem ekonomického týmu Hospodářských novin a on-line deníku Aktuálně.cz. V Hospodářských novinách působí od roku 2016, zaměřuje se na témata digitální ekonomiky, telekomunikací a technologických inovací. Obvykle píše o průmyslu 4.0, robotizaci, firmách sdílené ekonomiky nebo také o umělé inteligenci.

Partneři soutěže

Iniciátor a hlavní pořadatel: AI Startup Incubator, Economia
Generální partner: Accenture
Hlavní partneři: Microsoft, Siemens a Trask solution
Partneři:
Nekomerční partneři projektu:
Záštity: SPČR, Úřad vlády ČR

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru