Podle oborových analytiků dnes rychlý vývoj na poli IT technologií umožňuje firmám zavádět inovace s vysokou přidanou hodnotou a to napříč téměř všemy obory podnikání, ať už se jedná o obchod, marketing, vědu a výzkum, logistiku nebo výrobní procesy. Nejčastěji se v tomto směru hovoří o umělé inteligenci, často ve spojení s tématikou využívání velkých dat a strojovým učením. Jak vyplývá například z průzkumu společnosti PwC, podle kterého je téměř 60 procent respondentů přesvědčených o tom, že využití velkých dat by se v jejich společnostech výrazně zlepšilo nasazením technologií umělé inteligence.

Celková obchodní (přidaná) hodnota odvozená od umělé inteligence by v roce 2018 měla podle analýz Gartneru dosáhnout až 1,2 bilionu dolarů. Obrovské číslo, které oproti roku předchozímu je o 70 procent vyšší. Do roku 2022 pak tato hodnota podle odhadů naroste na 3,9 bilionu dolarů. Ohromný potenciál tohoto nového "odvětví" dokládá zpráva společnosti Accenture na příkladu ekonomiky Spojených Arabských Emirátů. Ta má vlivem AI zvýšit růst o 1,6 procentních bodů, a jejich národní ekonomika tak může do roku 2035 očekávat přírůstek zisků ve výši 182 miliard dolarů.

Mezi nejvíce zmiňovaní zdroje obchodní, přidané, hodnoty AI je často uváděna například zákaznická zkušenost. Organizace zde vidí příležitost v nasazení umělé inteligence pro zlepšení všech interakcí se zákazníky s cílem zvýšit počet zákazníků a zlepšit retenci, věrnost zákazníků. Další roli umělé inteligence vidí oboroví analytici ve snižování nákladů. Podniky zde budou hledat využití AI pro zvýšení efektivity procesů, zlepšení rozhodovacích procesů či automatizaci většího počtu úkonů.

AI Awards soutěžní kategorie

Za vývojem technologií, konceptů a projektů samozřejmě stojí konkrétní lidé, vývojáři, vizionáři a týmy. Cílem projektu AI Awards je představit tyto úspěšné odborníky široké veřejnosti, právě naši odborníci jsou často mezi těmi, kdo určují směr celosvětového vývoje AI technologií.

Osobnost roku AI

Hlavní cenou ankety je individuální vítěz v kategorii Osobnost roku AI. Na tuto cenu nominuje odborná porota tři finalisty z veřejných nominací. Ocenění nemá pevně dané podmínky ve smyslu přínosu nominovaných osobností. Mohou jimi být vědci, podnikatelé, vizionáři, studenti, kdokoliv, kdo se svými AIaktivitami významně vyniká. Každá nominace obsahuje zdůvodnění v rozsahu potřebném pro pochopení důvodu nominace a jeho zhodnocení v individuální i kolektivní části rozhodování odborné poroty.
Osobností roku by měl být občan České republiky, ale ve výjimečných a zdůvodnitelných případech i cizinec jehož činnost za níž je navrhován má velmi úzký vztah k České republice. Z nominací jsou automaticky vyřazeni členové odborné poroty.
Partner ocenění: generální partner Accenture

Speciální cena za zviditelnění ČR ve světě AI
Cena je určena pro osobnost, která díky svým aktivitám přispívá k šíření dobrého jména České republiky jako evropského lídra v oblasti AI. Stejně jako v případě Osobnosti roku AI není limitováno, zda zviditelnila nominovaná osoba ČR unikátním technologickým řešením, obchodními aktivitami či jakkoliv jinak. Na tuto cenu nominuje odborná porota tři finalisty z veřejných nominací.
Cena za zviditelnění roku může být udělena komukoliv, kdo svou činností přispívá k šíření dobrého jména České republiky v oblasti AI. Z nominací jsou automaticky vyřazeni členové odborné poroty.
Partner ocenění: Economia

Student roku AI
V tomto dynamickém oboru, může být mezi studentkami a studenty skutečně výjimečná osobnost, která ještě není dostatečně známá, ale zaslouží si naši pozornost, protože v oboru AI nějak vyniká a má předpoklady pro to, aby se v budoucnu stal(a) uznávanou osobností. Na tuto cenu nominuje odborná porota tři finalisty z veřejných nominací.
P
artner ocenění: Trask solutions

 

Nominační formulář zde 

 

Týmové ceny

Týmové ceny jsou příležitostí pro komerční i nekomerční subjekty se sídlem v České republice, které se mohou přihlásit do jedné z pěti vybraných kategorií, jež jsou vyhlášeny pro rok 2018. Odborná porota, vyhlašuje z došlých přihlášek v každé kategorii tři finalisty, kteří postupují do závěrečného kola rozhodování. Jedna firma se může přihlásit pouze do jedné kategorie.

AI startup roku
Ocenění pro subjekty, od jejichž založení neuplynulo ještě 18 měsíců, ale již dosáhly významných úspěchů, ať již ve smyslu produktu, získaných investic, publicity a podobně.
Partner ocenění: AI Startup Incubator

AI firma roku
Kategorie pro společnosti, které do svých činností nebo specializovaných projektů, produktů či služeb inovativně začlenily technologie AI. Jednoduše pro firmy, které o využití AI nemluví, ale mají již reálnou zkušenost.
Partner ocenění: generální partner Microsoft

AI projekt roku
Ocenění pro speciální projekty, na nichž se může podílet i vícero subjektů. Může se jednat o projekty jak společensky prospěšné, tak ryze obchodní. Projektem roku mohou tak být například společné projekty firem, firem a univerzit či společné projekty firem a úřadů.

AI nápad roku

 Partner ocenění: Siemens


AI událost roku
Událostí roku může být jakákoliv událost v oblasti AI v České republice a přispívající k rozvoji AI. Vítězem se stává událost, zastoupená jejím hlavním organizátorem či pořadatelem.

Nominační formulář pro týmové ceny 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru