Provozní zisk německého výrobce luxusních automobilů Audi se ve třetím čtvrtletí propadl na 110 milionů eur (2,9 miliardy korun) z 1,26 miliardy eur před rokem. Firma ve středu uvedla, že za poklesem zisku je především pokuta 800 milionů eur, kterou automobilce vyměřilo mnichovské státní zastupitelství kvůli skandálu kolem manipulace s měřením emisí naftových vozů.

Audi je stejně jako mladoboleslavská Škoda Auto součástí automobilového koncernu Volkswagen. Ten v září 2015 v reakci na obvinění amerických úřadů přiznal, že zhruba do 11 milionů naftových aut po celém světě nainstaloval software umožňující manipulovat s testy emisí oxidů dusíku.

Na provozní zisk Audi měly kromě pokuty negativní vliv i vysoké náklady na nové modely či pokles odbytu související s přechodem na nová pravidla testování emisí, uvedla agentura DPA. Odbyt Audi ve třetím čtvrtletí meziročně klesl o tři procenta na 458 448 vozů. Tržby se snížily dokonce o sedm procent na 13,1 miliardy eur (339,4 miliardy korun).

"Současná situace představuje pro Audi enormní výzvu," uvedl prozatímní generální ředitel automobilky Bram Schot, který letos v čele Audi nahradil Ruperta Stadlera. Ten čelí vyšetřování kvůli své roli v emisním skandálu, ačkoli byl tento týden propuštěn z vyšetřovací vazby.

Související