Evropa v současné době zápolí s mnoha problémy. Migrace, odchod Británie z EU, vzestup nacionalismu a populismu, ale také komplikované vztahy s Ruskem nebo Tureckem. "To všechno mně dělá opravdu starosti. Ale přesto si myslím, že Evropa je silná a má na to, aby své postavení v globálním hospodářství obhájila," uvádí Christoph Leitl, bývalý dlouholetý předseda Rakouské hospodářské komory a od začátku letošního roku prezident asociace Eurochambres, pod jejíž střechou jsou obchodní a průmyslové komory ze 46 zemí, včetně Ruska, Turecka, ale také Norska nebo Švýcarska.

Leitl se minulý týden zúčastnil společných oslav stého výročí vzniku samostatného Československa, které v Praze uspořádaly Hospodářská komora ČR a Slovenská obchodní a průmyslová komora. Své názory na vývoj v Evropě a ve světě sdělil v rozhovoru s několika převážně německy mluvícími novináři.

Na otázku HN, zda nevidí příznaky blížící se globální krize, odpověděl, že reálné hospodářství je v solidním stavu a roste rozumným tempem. "Jsem optimista. Pokud se něco nepřihodí v politice nebo ve finančním systému, jenž je neuspořádaný, k recesi v nejbližších letech nedojde," míní Leitl.

Pro podnikání a hospodářský růst je podle něj klíčová důvěra a stabilita, podmiňující také investice. A v tomto ohledu má Evropa problémy. "Je patrný určitý neklid a netrpělivost. Politici přicházeli s mnoha proklamacemi, ale z nich se uskutečnilo jenom málo," říká šéf asociace hospodářských komor.

Důsledkem jsou změny na politické scéně, kde přicházejí ke slovu "destruktivní síly", sázející na emoce, nacionalismus a strach. Pak se může stát, že tradiční politické strany jsou vytlačeny populisty, jako se to stalo v Itálii.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru