Klienti od bank požadují tři základní druhy služeb: účty, zprostředkování plateb a úvěry. Všechny musí být kvalitní, digitální a nejlépe zdarma. Nové fintech start-upy však chtějí bankám jejich klienty přebrat a zatím se jim to daří. Tradiční banky proto musí nabídnout něco navíc. Příkladem mohou být banky v pobaltských republikách. Mnohé z nich vyrostly díky tomu, že běžným klientům z Ruska poskytují způsob, jak obejít ruskou byrokracii. Nejde o praní špinavých peněz, ale o čistě klientsky přívětivé a užitečné služby.

Lidé nemají rádi měsíční poplatky za vedení účtu, ale přejí si svůj vztah k bance snadno řídit přes internet a mobilní telefon. Klienti nechtějí finančním domům platit za výběr hotovosti v bankomatu ani na přepážce v pobočce. Na službách, které zákazníkům umožňují vkládat a vybírat jejich peníze, banky v současnosti zpravidla nevydělávají. A když ano, tak jen velmi málo v rámci dočasné výjimky z pravidla.

Druhou oblastí základních finančních služeb jsou transakce úzce spjaté s bankovními účty. Jde o zprostředkování plateb za zakoupené zboží či služby a převody peněz mezi různými bankovními účty. Za tyto služby jsou klienti bankám ochotni platit. Musí jít ovšem o malé částky. Klienti převody peněz potřebují opakovaně a často. Z pohledu každého byznysu, včetně bank, jsou pravidelné výdělky v malém vždy dobré.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru