V příštích letech bude nejvíce přibývat pracovních míst, která jsou málo, nebo naopak nadprůměrně placená. Uvádí to ve své analýze společnost CareerBuilder, která vychází z dat amerického trhu práce. Na druhé straně pak bude nejvíc ubývat těch míst, která jsou placená průměrně. Pokud by však chtěl uchazeč o práci stabilní pracovní místo, není moudré se zaměřit na pozice, které jsou momentálně nejvíce žádané, upozorňuje server Quartz. Některé dnes vysoce poptávané pozice mohou rychle mizet kvůli automatizaci, a nezajišťují tak vyhlídky na dlouhodobou kariéru.

Do roku 2023 podle odhadu společnosti CareerBuilder vznikne v USA osm milionů pracovních míst, největší nárůst se předpokládá u vysoce placených pozic (růst 5,71 procenta), v těsném závěsu se pak nacházejí nízce placené pozice (růst 5,69 procenta). Naopak míst s průměrnou mzdou přibude jen o 3,83 procenta.

CareerBuilder definuje nízce placené pozice jako ty, které jsou ohodnocovány částkou nižší než 14,17 dolaru za hodinu (méně než 320 korun), průměrně placené ty, kde zaměstnanec dostává mezi 14,17 a 23,59 dolaru za hodinu (320–530 korun). Vysoce placené jsou pak ty, kde je práce ohodnocena vyšší částkou než 23,59 dolaru, tedy více než 530 korun za hodinu.

Server Quartz upozorňuje, že na základě dat si může případný uchazeč o práci udělat obrázek, o jaká zaměstnání bude v budoucnu zájem, tedy k jakým oborům nasměrovat své vzdělání. Uchazeči o některé pozice budou v příštích letech velmi žádaní, ale automatizace tomu může učinit rychlou přítrž. 

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru