Dopravní firma MD logistika zaplatí za přivedení jednoho pracovníka z Ukrajiny zhruba sto tisíc korun. Nejdražší jsou služby personální agentury, která pro ni hledá řidiče přímo na Ukrajině. Firma kromě toho platí pracovníkům autoškolu, překladatele nebo je prvních šest měsíců nechá bydlet na ubytovně zdarma.

"Když tady ten člověk vydrží dva roky, tak je to pro nás pořád lepší než se nerozvíjet nebo mít nevytížená auta. Je to ale na hraně," říká ředitel společnosti Robert Kuchar.

Firma z Dašic na Pardubicku zaměstnává okolo 200 řidičů a řeší stejný problém jako skoro všichni zaměstnavatelé v Česku. Na domácím trhu práce teď marně hledá asi 30 zaměstnanců. Kuchar tvrdí, že mezi Čechy není o profesi řidiče příliš velký zájem. I proto vsadil na dovoz pracovníků přes vládní Režim Ukrajina.

Jaké firmy mohou získat Ukrajince?

- Vládní Režim Ukrajina není pro každého. Každý podnik, který chce pomoci s dovozem ukrajinských pracovníků, musí splnit několik podmínek.

- Zaměstnavatel musí podnikat alespoň dva roky a mít minimálně deset pracovníků.

- Státu nesmí dlužit na daních či odvodech na sociálním a zdravotním pojištění.

- Do režimu je společnost zařazena, pokud v posledních dvou letech neporušila opakovaně pracovněprávní předpisy, za které by dostala pokutu vyšší než sto tisíc korun.

- Podnikatel musí s Ukrajincem uzavřít pracovní smlouvu alespoň na jeden rok a zajistit mu ubytování.

- Pracovní místo musí firma nejdříve nabízet na českých úřadech práce. Pokud se jí za měsíc nikdo neozve, může zaměstnat pracovníka z Ukrajiny.

- Režim je určen pouze pro přímé zaměstnavatele cizinců, čímž jsou vyloučeny pracovní agentury.  

Problém nastává, když ukrajinští řidiči v podniku dva roky nevydrží. Podle Kuchara je u nich fluktuace stejná jako u českých pracovníků. Z dvaceti Ukrajinců jich ve firmě, která zaváží zejména potraviny do supermarketů, zůstalo patnáct. "Většina z nich nám říká, že se vrací na Ukrajinu, ale je možné, že jdou ke konkurenci nebo do Polska," připouští Kuchar.

Cizinci, kteří v Česku získají pracovní povolení, mohou v současnosti měnit zaměstnavatele bez omezení. Pokud tedy konkurence nabídne vyšší mzdu, pracovník k ní může odejít. Firma, která do jeho získání investovala desítky tisíc korun, tak musí hledat znovu.

Ministerstvo průmyslu a obchodu, které Režim Ukrajina zastřešuje, nyní s dalšími resorty a podnikatelskými svazy řeší možnost úpravy zákona o pobytu cizinců. Ve hře je varianta, že by pracovníci ze zemí mimo Evropskou unii museli v dané firmě zůstat alespoň půl roku.

Podobné problémy jako MD logistika má také jihlavský výrobce vstřikovacích zařízení Motorpal, který zaměstnává asi 30 Ukrajinců. Z počátku prý problém s odchodem zaškolených pracovníků nepociťoval, dnes se ale situace změnila a někteří Ukrajinci odcházejí za vyšším výdělkem ke konkurenci.

"Výsledkem je, že některé firmy investují do jejich příchodu a zaškolení. Jiné jim je pak přes prostředníky, leckdy z řad místní ukrajinské komunity, přetáhnou," říká mluvčí podniku Karel Samec s tím, že i Motorpal investuje do zaškolení pracovníků desítky tisíc korun. "Tento nešvar se stal už celkem běžným a bylo by na místě s tím něco udělat," dodává.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru