Výrobci kamionů a autobusů budou muset výrazně snížit emise u svých vozů. Evropská unie plánuje nastavit nová pravidla, která mají do konce příští dekády omezit množství oxidu uhličitého, které vypouštějí do vzduchu těžké vozy.

Evropská komise navrhuje, aby se ke snížení zplodin dospělo ve dvou krocích. Do roku 2025 mají výrobci průměrné emise na vozidlo srazit o 15 procent v porovnání s rokem 2019. Během následujících pěti let pak mají jít ještě o dalších 15 procent dolů.

Evropská asociace výrobců automobilů (ACEA) varuje, že jsou limity příliš přísné. "Jsme ochotni zavázat se k ambiciózním cílům v oblasti snižování emisí CO2, pokud budou v daném časovém horizontu technologicky a ekonomicky životaschopné," říká generální tajemník ACEA Erik Jonnaert.

Podle sdružení komise ve svých představách nezohlednila složitost trhu nákladních aut. Vývoj kamionů a autobusů, které půjdou v roce 2025 do prodeje, již začal před časem. Výrobci si proto stěžují, že mají na snížení emisí o 15 procent méně času. ACEA proto už dříve prosazovala, aby se nastavily nižší limity. Podle nich by se měly do roku 2030 požadavky na snižování emisí na výrobce snížit "pouze" o 16 procent.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru