Díky konkurzu jako z televizní pěvecké soutěže se dnes člověk může dostat i do vysoké politiky. Tedy pokud se o to pokouší v barvách hnutí ANO, které o sobě tvrdí, že není tradiční politickou stranou. Podobným konkurzem prošla i Dita Charanzová, europoslankyně, která dnes Andreji Babišovi radí s Evropskou unií.

Nešla do něj ale jako nováček − EU se dlouhá léta věnovala jako česká diplomatka. Charanzová žije s partnerem a jejich dvěma dcerami ve francouzském Štrasburku.

HN: Když jste s HN mluvila naposledy, říkala jste, že se ve Štrasburku chcete z centra přestěhovat někam do zeleně, i když váš partner je proti. Už jste se přestěhovali?

Já mám ráda klidnou domácnost a můj muž se cítí dobře v bytě, ve kterém jsme. Postupem času mě přesvědčil o pozitivech, která tam určitě jsou. Pořád je to ale můj sen, a kdyby člověk neměl sny, bylo by to špatně.

HN: Doma jste si tedy svou neprosadila, ale v politice máte pověst velmi neústupné, až tvrdé ženy. Tak o vás mluví spousta lidí z prostředí české evropské politiky.

Je pravda, že někdy mi lidé říkají, že od malé blondýny, jako jsem já, by nečekali takovou tvrdost a razanci, s níž někdy mohu vystupovat. Já si ale myslím, že to při své práci potřebuji. Jinak bych ji nebyla schopná dělat. Někdy se prostě musí udělat tvrdé rozhodnutí.

Dita Charanzová (43)

◼ Zaplaťpánbůh že ohledně EU Babišovi radí někdo, jako je Charanzová, říká mimo záznam vysoce postavený zdroj z prostředí české evropské politiky. Pochvaluje si, že k Babišovi má v tomto směru blízko někdo, kdo unii nepochybně rozumí.

◼ Charanzová se EU věnuje už od vysokoškolských studií, pracovala na ministerstvu zahraničí i na českém velvyslanectví při EU v Bruselu.

◼ "Pracovalo se s ní skvěle, byla výborná. A to říkám i přesto, že lidsky jsme k sobě úplně blízko neměli," vzpomíná jeden z jejích tehdejších kolegů. Odbornost Charanzové skutečně nezpochybňují ani ti, kteří si s ní jinak nerozumí.

Platí to i o jejím současném působení v Evropském parlamentu, kde má velmi dobrou pověst a patří k jeho vlivným členům.

◼ V parlamentu se věnuje hlavně společnému evropskému trhu.

Prosadila například to, aby lidé mohli ze své domovské země volat do jiného státu EU výrazně levněji, než bylo zvykem. A to přesto, že se této změně velmi bránili operátoři.

◼ Otázkou je, jaký má na Babiše skutečně vliv. O jeho rozsahu pochybuje Pavel Telička, který původně zastával roli, v níž je dnes Charanzová, ale s Babišem se rozešel ve zlém. "Andrej Babiš už nějakou dobu prokazuje, že si nedá říct. Vliv Dity Charanzové tak může být jen nepatrný, maximálně v jednotlivostech," myslí si Telička.

◼ Podle něj má Babiš na EU často velmi pokřivené názory a je z nich ochoten ustoupit jen pod velkým tlakem.

"Pochybuji o tom, že ho Dita Charanzová dokáže vyvinout. Jenže bez toho to nejde," tvrdí Telička, který jinak Charanzovou oceňuje jako schopnou europoslankyni.

HN: Jak se to konkrétně projevuje?

Nemám ráda, když mi někdo řekne, že něco nejde. To mě hrozně vytáčí. (Asistent Charanzové, který je u rozhovoru s námi, se směje a souhlasně přikyvuje.)

HN: Jak jste se dostala do blízkosti Andreje Babiše?

Dokud s ANO spolupracoval Pavel Telička, byla jsem s ním v kontaktu minimálně. Od Teličkova odchodu jsme v kontaktu přímo − pan Babiš vše rád řeší rychle, přes SMS, telefony a maily. Takže když chce něco zkonzultovat, posílá mi maily, SMS a ptá se. Tu a tam se podílím na tvorbě podkladů pro některá jeho vystoupení.

HN: Nevadí vám jeho způsob komunikace? Není tajemstvím, že často mluví velmi vulgárně a zvyšuje hlas.

Vulgární se mnou není. Zvýšený hlas mívá a na to jsem si holt zvykla.

HN: Jste to vy, kdo na něj má v tématech souvisejících s EU největší vliv?

Já, kolegyně europoslankyně Martina Dlabajová a novinář Jan Macháček se s ním scházíme, probíráme aktuální témata. Takže naše komunikace je poměrně intenzivní. Jaký mám vliv? Já to neberu tak, že ho musím přesvědčit o své pravdě. Říkám mu své názory a jsem ráda, když se to poté odrazí v jeho úsudku. Ale on je premiér a ten, kdo se ve finále musí rozhodnout.

HN: Uveďte příklad, kdy dal na vás. Třeba tehdy, když k úžasu mnohých včetně zemí visegrádské čtyřky odmítl posílení evropské agentury na ochranu hranic Frontex, ale za pár dní
názor změnil?

Když chce, řeknu mu svůj názor, někdy se mnou polemizuje. A pak si udělá svůj závěr. Nepřipadá mi vhodné, abych byla konkrétnější.

HN: Nedávno vás i Martinu Dlabajovou ostře kritizoval za to, že jste hlasovaly pro výzvu, aby EU s Maďarskem zahájila řízení kvůli porušování zásad právního státu. Jak se to na vašich vztazích podepsalo?

Byl to jeden z momentů, kdy to mezi námi zaskřípalo. Zpětně musím přiznat, že chyba byla i na mé straně. Neinformovala jsem ho, on opravdu nevěděl, že se takové hlasování chystá a co je jeho obsahem.

HN: A kdybyste mu o tom bývala řekla předem a bavili jste se spolu, hlasovala byste pak jinak?

Kromě toho, že jsem neústupná a tvrdá, jak se o mně říká, jsem taky hrozně paličatá. To mi vždycky říkal můj táta. Hlasovala bych stejně, i kdybych věděla, že ten dopad v Česku bude takový, jaký byl.

HN: A co by bylo jinak, kdybyste ho informovala?

Vysvětlila bych mu, že to hlasování opravdu nebylo o trestání Maďarska za migraci, že jsme na něj neuvalili žádné sankce a nevylučujeme ho z unie. Navalila se na to spousta mýtů a lží.

HN: Babiš před pár dny na Twitteru napsal, že Dita Charanzová bojuje za české zájmy v Evropském parlamentu. Máme to chápat jako vzkaz, že vaše vztahy nebyly narušeny?

My jsme měli jiné názory i v minulosti, například na volbu prezidenta. Vzájemně jsme si je řekli a jeli jsme dál. Toto je něco podobného.

HN: Nevadí vám jeho blízkost k Orbánovi? Mluví se o tom, že ho obdivuje.

Neslyšela jsem, že by někdy řekl, že ho obdivuje. Já beru, že s ním má blízký vztah, který vznikl při debatě o povinných kvótách, kde si dovedu představit, že pan Orbán v tom Česku pomáhal. Ale pan Babiš byl nedávno na návštěvě u Angely Merkelové a přijel z této schůzky plný dojmů. Takže já to nevidím tak, že by se uchyloval k jednomu partnerovi, a to k Orbánovi.

HN: Země visegrádské čtyřky nepochybně mají řadu společných zájmů. Ale nepřehánějí to čeští politici, když tvrdí, že Visegrád je to nejdůležitější spojenectví?

V EU jsme podle mě za jeden provaz nikdy pořádně netáhli. V4 nám dává sílu celého našeho regionu, ale souhlasím s tím, že v Bruselu ta značka nyní nepůsobí příliš pozitivně, především v důsledku migrační krize.

HN: Takže přílišná orientace na V4 by Česko mohla poškozovat?

Zbývá vám ještě 50 % článku

Co se dočtete dál

  • Má Andrej Babiš šanci stát se vůdčí osobností našeho regionu v EU?
  • Zvládá Česko využívat příležitostí, které mu členství v EU nabízí?
  • Jaké vztahy má dnes Dita Charanzová s Pavlem Teličkou, který ji vybral coby kandidátku do Evropského parlamentu za ANO a s hnutím se rozešel?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se