V domě na okraji nově vybudované silnice v Dubičné u Úštěku na Ústecku to voní medem. Sídlí zde malá včelařská firma AnnKas. Jedna ze zaměstnankyň právě vylupuje ze silikonových forem různé tvary svíček ze včelího vosku. "Na začátku podzimu je tu ještě relativně klid, sezona nastává před Vánocemi. To děláme i 11 tisíc kusů svíček měsíčně," říká včelařka Kateřina Svobodová. Firmu založila spolu se svou kamarádkou Andreou Novotnou. Název vymyslely podle svých jmen.

Žen včelařek je stále málo. V místním svazu včelařů jsou se Svobodovou a Novotnou další tři ženy, 80 dalších členů jsou ale muži. V převážně mužském světě tak občas bojují i s nepříjemnými narážkami. Včelařky, které začaly podnikat v oboru před třemi lety, jsou ale nad věcí. "Každý ať si to dělá po svém," míní Novotná, jež se stará o téměř 90 "firemních" včelstev.

Firmy nejsou vůči ženám vstřícné

Obě se už na začátku rozhodly, že budou fungovat jako sociální podnik. Tedy že chtějí zaměstnávat znevýhodněné skupiny lidí a výdělek investovat zpátky do rozvoje podniku a pracovníků. Zaměřily se na matky s dětmi do 15 let. "Já sama jsem v té době měla malého syna, takže jsem k tomu měla blízko. Zároveň jsme chtěly pomáhat," popisuje Novotná.

I pro Svobodovou to byl přirozený vývoj, když jako kolegyně opustily zaměstnání v personálním poradenství pro dlouhodobě nezaměstnané v Ústeckém kraji. Ten patří v tomto ohledu k nejhorším v Česku. Loni tu míra nezaměstnanosti činila přes 5,39 procenta, což bylo téměř nejvíce ze všech krajů v tuzemsku. U žen to bylo více než 5,8 procenta.

Podnik, který loni utržil přes půl milionu korun, nyní zaměstnává dvě matky, které mají malé děti. Další žena, zdravotně handicapovaná, firmě dělá podporu prodeje a apiterapii, což je léčba pomocí včelích produktů. "Tyto ženy jsou tady v okrese nezaměstnatelné kvůli dětem. Tady žádná práce není, takže za ní musíte dojíždět. A když děláte od sedmi do půl čtvrté, musíte najít práci v okruhu do půl hodiny cesty, abyste stihla vyzvednout děti ve školce, která má do čtyř. Je to těžké, zaměstnavatelé ženám nevycházejí vstříc," říká Svobodová s tím, že většina žen ani nemá řidičský průkaz.

Zbývá vám ještě 60 % článku

Co se dočtete dál

  • V placené části se dozvíte, jaké problémy mají drobní zaměstnavatelé v Ústeckém kraji? Jak včelařky ulevují svým zaměstnankyním? Jak se ženy dostaly ke včelaření?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se