Některé firmy zejména ze skandinávských zemí zavádějí koncept, podle kterého by měli mít všichni pracovníci stejné slovo. Finské IT společnosti jako například Reaktor nebo Fraktio stále rostou a řadí se mezi nejlepší zaměstnavatele nejen v regionu, ale i v Evropě. Zmíněné firmy spojuje to, že v jejich zaměstnanecké struktuře chybí nadřízení.

"Tím, že firmu vedou sami zaměstnanci, se zmenšuje byrokratická zátěž. Lidé také neustále nemusí žádat o povolení něco dělat," popisuje výhody fungování firmy s několika desítkami zaměstnanců Mikko Frosström, spoluzakladatel jedné z firem bez šéfů Fraktio. 

"Pokud věci ve firmě nefungují, vina na vás kouká ze zrcadla," řekl pro finský zpravodajský server Yle Forsström. Tým rozhoduje společně a společně za svou práci také odpovídá, dodává. IT společnost Fraktio se v roce 2018 podle serveru Great Place To Work umístila na třetím místě v žebříčku nejlepších zaměstnavatelů mezi malými firmami ve Finsku.

Částečně vyřadit vedení se rozhodla i jedna z poboček švédské firmy Telia ve finském městě Lahti. Mítinky tam nevede jeden člověk, zaměstnanci se při nich postupně střídají. Každý je zodpovědný za tu oblast, ve které pracuje.

"Mám pocit, že nyní děláme práci jeden pro druhého, ne jen pro jednoho šéfa," řekl pro server Yle zaměstnanec zákaznické podpory Karri Piela. V týmu je podle něj potřeba si nejprve stanovit hlavní cíl a ten pak sledovat. "Pokud se něco nedaří, sami se snažíme to vylepšit," říká s tím, že motivace je ve firmách tohoto typu tím nejzásadnějším.

Po změně struktury se v této pobočce zlepšila spokojenost zaměstnanců, a dokonce ubylo dní, kdy lidé marodili. Šéfové sice z firmy nezmizeli úplně, změnila se ale náplň jejich práce. Více se například věnují komunikaci s jednotlivými zaměstnanci. 

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru