Některé firmy zejména ze skandinávských zemí zavádějí koncept, podle kterého by měli mít všichni pracovníci stejné slovo. Finské IT společnosti jako například Reaktor nebo Fraktio stále rostou a řadí se mezi nejlepší zaměstnavatele nejen v regionu, ale i v Evropě. Zmíněné firmy spojuje to, že v jejich zaměstnanecké struktuře chybí nadřízení.

"Tím, že firmu vedou sami zaměstnanci, se zmenšuje byrokratická zátěž. Lidé také neustále nemusí žádat o povolení něco dělat," popisuje výhody fungování firmy s několika desítkami zaměstnanců Mikko Frosström, spoluzakladatel jedné z firem bez šéfů Fraktio. 

"Pokud věci ve firmě nefungují, vina na vás kouká ze zrcadla," řekl pro finský zpravodajský server Yle Forsström. Tým rozhoduje společně a společně za svou práci také odpovídá, dodává. IT společnost Fraktio se v roce 2018 podle serveru Great Place To Work umístila na třetím místě v žebříčku nejlepších zaměstnavatelů mezi malými firmami ve Finsku.

Částečně vyřadit vedení se rozhodla i jedna z poboček švédské firmy Telia ve finském městě Lahti. Mítinky tam nevede jeden člověk, zaměstnanci se při nich postupně střídají. Každý je zodpovědný za tu oblast, ve které pracuje.

"Mám pocit, že nyní děláme práci jeden pro druhého, ne jen pro jednoho šéfa," řekl pro server Yle zaměstnanec zákaznické podpory Karri Piela. V týmu je podle něj potřeba si nejprve stanovit hlavní cíl a ten pak sledovat. "Pokud se něco nedaří, sami se snažíme to vylepšit," říká s tím, že motivace je ve firmách tohoto typu tím nejzásadnějším.

Po změně struktury se v této pobočce zlepšila spokojenost zaměstnanců, a dokonce ubylo dní, kdy lidé marodili. Šéfové sice z firmy nezmizeli úplně, změnila se ale náplň jejich práce. Více se například věnují komunikaci s jednotlivými zaměstnanci. 

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • V placené části textu se mimo jiné dozvíte, jaké jsou příběhy dalších firem, které se rozhodly zbavit manažerských funkcí, jak nepřítomnost manažerů ve firmách vnímají odborníci a jaký to má dopad na samotné zaměstnance.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se