Banky ve čtvrtém čtvrtletí očekávají u úvěrů domácnostem plošné zpřísnění úvěrových standardů, u firemních úvěrů zůstanou beze změny. Zároveň finanční instituce čekají pokles poptávky po úvěrech na bydlení, neměnnou poptávku po spotřebitelských úvěrech a mírné zvýšení poptávky po podnikových úvěrech. Vyplývá to z šetření úvěrových podmínek bank, které v úterý zveřejnila Česká národní banka.

Z šetření dále vyplývá, že ve třetím čtvrtletí banky zpřísňovaly úvěrové standardy u úvěrů na bydlení. "Zpřísnění úvěrových standardů u úvěrů na bydlení bylo ovlivněno zvýšením nákladů financování bank a zpřísněním požadavků v oblasti bonity klientů," uvedla zpráva. 

U úvěrů firmám banky naopak úvěrové standardy ponechaly nezměněné. Rovněž podmínky u spotřebitelských úvěrů se nezměnily. "Neměnnost úvěrových standardů u podnikových úvěrů koresponduje mimo jiné s bankami neutrálním vnímáním rizik ohledně očekávání celkové ekonomické situace," doplnila zpráva.

Zároveň ČNB upozornila, že ve třetím čtvrtletí poptávka po úvěrech na bydlení před říjnovou účinností změn v doporučeních ČNB vzrostla.

Ve zprávě se dále uvádí, že ve třetím čtvrtletí se úvěrové standardy a poptávka po úvěrech živnostníky prakticky nezměnila a podobně banky vnímají i výhled pro čtvrté čtvrtletí letošního roku.

Šetření ČNB se uskutečnilo v období od 4. do 18. září a zúčastnilo se ho 21 bank s rozhodujícím podílem na bankovním úvěrovém trhu.

Podle doporučení centrální banky by od října dluh žadatele o hypotéku neměl překročit devítinásobek ročního čistého příjmu a na splátku dluhu má vynakládat maximálně 45 procent měsíčního čistého příjmu.

Centrální banka již loni v dubnu doporučila bankám neposkytovat hypotéky nad 90 procent ukazatele LTV (poměr výše úvěru k hodnotě zástavy) a omezit i hypotéky nad 80 procent. Takových mohou banky poskytnout jen 15 procent.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru