Na úvod menší hlavolam. Představte si, že čelíte následujícímu pořadí čísel: 2-4-6. Vaším úkolem je zjistit pravidlo, které jsem použil k sestavení této sekvence. Můžete vytvořit další sady tří čísel a já vám řeknu, zda pravidlo splňují. Většina lidí přistoupí k tomuto testu tím, že navrhne 4-6-8, pak 10-12-14 a já potvrdím, že pravidlo splňují obě sekvence.

V tomto okamžiku lidé věří, že znají pravidlo, čímž je sekvence vzrůstající o dvě čísla. To ovšem dané pravidlo není, ve skutečnosti je to jakákoliv vzestupná sekvence. K tomuto závěru už se málokdo dostane, protože jak se mu potvrdí jeho úvodní myšlenka, považuje ji za správnou a už se svou hypotézu nepokusí vyvrátit vyzkoušením jiných pravidel třeba 6-4-2. Narážím na častý fenomén, nejen finančních trhů, zvaný "potvrzující zkreslení" nebo anglicky "confirmation bias". 

V praxi to znamená, že se soustředíme pouze na informace, které potvrzují, co si myslíme a nezabýváme se informacemi, které jdou proti našemu přesvědčení. Ať už se jedná o politiku nebo akcie, confirmation bias je všudypřítomný. Nicméně u investorů nejde pouze o hádku v hospodě, ale reálné zisky a ztráty, vyhýbat se této psychologické pasti je pro ně zásadní.  Až tedy příště budete dělat obchodní rozhodnutí, zkuste si nejdřív zahrát ďáblova advokáta.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru