Zakladatele společnosti Socialbakers Jana Řežába je možné po Praze vídat "v letu". Jeho elektrická jednokolka, na níž se pohybuje, jej dovezla i na natáčení nového pořadu, jehož epizody budou v dalších týdnech k vidění na webu ihned.cz a aktualne.cz. Ambicí pořadu s názvem Endorfiny je ukázat zajímavé osobnosti světa byznysu a veřejného života při jejich oblíbené sportovní aktivitě, kde se dá čekat, že budou autentičtí, budou umět poodhalit emoce a vůbec trochu víc o sobě.

Řežáb na schůzku, kterou jsme měli na Rašínově nábřeží v září, když tam dočasně kotvila loď s cvičebními sály značky Reebok, vyjel z náměstí Jiřího z Poděbrad. Autem, MHD i jakkoliv jinak by cesta trvala spíš k půlhodině. On ji zvládl za deset minut. Než vyrazil, upozornil mě přes Messenger ať sleduji na mobilu jeho cestu.

Na Náplavce jsme se potkali za krásného slunného dopoledne. První, co Řežáb navrhl bylo: "Přece nepůjdeme do tělocvičny. Půjdeme na tu střechu ne?". Proč tedy ne.

Domluvili jsme se na tom, že budeme cvičit jógu. Té se rychle přemýšlející, rychle mluvící a i rychle jednající Řežáb věnuje asi rok. Po chvíli se ukázalo, že to nebude jen tak ledajaká jóga. Laikovi by jóga v podání Řežába mohla přijít víc jako gymnastika. Stoje na rukou baví jedenatřicetiletého byznysmena evidentně nejvíc. A tak se redaktor oproti původnímu plánu víc díval, než, že by se zapojil.

V dalších týdnech chceme podobnou formou představovat úspěšné lidi, proto se ptáme na úspěchy a neúspěchy. "Mimo skvělou rodinu a dva skvělé syny to je pracovně Socialbakers, vybudování této firmy," má jasno Řežáb. Neúspěch? "Red Boss a konec, jak se to zařízlo byl pro mě problém. Osobně jsem dlužil bankám a bylo komplikované se z toho dostat," odpovídá muž, který dnes v Socialbakers vlastní asi pětinový podíl, s odkazem na svou první firmu, která vyvíjela hry pro mobily. 

Socialbakers jako společnost, která analyzuje obsah a trendy na sociálních sítích a pro své zákazníky tato velká data sbírá a interpretuje, slaví právě v těchto dnech deset let od svého založení. S tržbami míří k miliardě korun loni skončila poprvé v provozním zisku. Už dříve zaujala investory, kteří podíly ve firmě koupily.

V pořadu Endorfiny upozornil Řežáb i na to, že rozjíždí nové projekty. Jedním z nich je softwareová firma Time is Ltd., která si dává za cíl zefektivnit práce lidí a týmů ve firmách. Efektivita je ostatně pro Řežába velkým tématem, když kromě toho, že honí každou vteřinu času na jednokolce, kouká na filmy a další videoobsah zrychleně.

Ani jógu se nevybral jako mnoho dalších lidí, kteří se jí věnují, aby hlavně zpomalil. "Často jsem létal, seděl u compu nebo na schůzkách. Jóga pomůže člověku natáhnout tělo, získat flexibilitu, mít ze sebe dobrý pocit," vysvětluje.

K cvičení ho přivedla manželka Božena Řežábová známá jako šéfka videoherního start-upu Gamee. U jógy už by chtěl Řežáb po zbytek života zůstat. Jednou by podle svých slov chtěl jógu i učit.  

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru