Český prezident Miloš Zeman se setká se šéfem čínské skupiny CITIC Group Čchang Čen-mingem. HN to potvrdily dva na sobě nezávislé zdroje. Schůzka se uskuteční v rámci mezinárodního Čínského investičního fóra, které se koná tento týden v Praze.

CITIC je čínskou vládou kontrolovaný konglomerát, který letos vstoupil do skupiny CEFC, aby ji zachránil před množícími se finančními problémy a neschopností splácet dluhy. CEFC v posledních letech v tuzemsku nakoupila fotbalovou Slavii, strojírny ŽĎAS, Skupinu Pivovary Lobkowicz, několik velkých nemovitostí v Praze a vlastní i podíly v dalších firmách.

Miloš Zeman a Čchang Čen-ming se už v minulosti setkali, bylo to letos v dubnu při příležitosti jednání manažerů CITIC se zástupci všech firem, ve kterých získala CEFC podíl.

Podle sdělení mluvčího CEFC Pavla Bednáře převzetí aktiv CEFC China v České republice stále probíhá. CITIC by se měl stát základnou pro čínskou expanzi v celé Evropě, což je účel, který měla původně plnit právě CEFC.

Čínské investiční fórum má pomáhat zprostředkovat obchodní spolupráci mezi Čínou a 16 státy střední a východní Evropy. Letošní, v pořadí pátý ročník organizuje Smíšená česko čínská komora vzájemné spolupráce, za čínskou stranu pak China Economic Cooperation Center (CECC).

Prezident Zeman patří dlouhodobě k zastáncům čínských investic v České republice. Čínský exšéf CEFC Jie Ťien-ming se v roce 2015 stal dokonce jeho poradcem.

Mezitím ale o svou funkci v CEFC přišel a podle aktuálně dostupných informací ho čínské úřady obviňují z úplatkářství. Číňan nicméně poradcem zůstane, podle prezidentské kanceláře v této roli skončí pouze tehdy, pokud bude odsouzen.

Skupina CEFC Europe je největším čínským investorem u nás. Na jaře letošního roku přešlo její řízení kvůli nesplaceným pohledávkám pod krizový management slovensko-české investiční skupiny J&T, v květnu nicméně dluhy vyrovnala Rainbow Wisdom Investments, sídlící v Hongkongu, a kontrola nad CEFC se vrátila Číňanům.

Spojkou mezi oběma společnostmi (čínský CITIC zastupuje v tuzemsku akciová společnost CITIC Europe s jediným akcionářem Rainbow Wisdom) jsou bývalý ministr obrany Jaroslav Tvrdík a bývalý europoslanec Štefan Füle.

Tvrdík je zatím jediným členem dozorčí rady CITIC Europe a zároveň stále místopředsedou představenstva CEFC Investment (Europe). Z CEFC do CITIC by ho měl v budoucnu oficiálně následovat i Füle. Tvrdík působí také v již zmíněné Smíšené česko čínské komoře vzájemné spolupráce.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru