Německé hospodářství, největší v Evropské unii, letos zaznamená mnohem nižší tempo růstu, než se na počátku roku počítalo. Spolková vláda ve své předpovědi, zveřejněné ve čtvrtek, předpokládá, že hrubý domácí produkt ve srovnání s rokem 2017 stoupne o 1,8 procenta. Je to o půl procentního bodu méně, než uvedla ve své jarní předpovědi.

Jako jeden z důvodů této výrazné úpravy směrem dolů uvádí, že příliš dlouho (skoro půl roku) trvalo, než se Spolková republika po volbách loňského září dočkala vlády. To se projevilo i na schvalování veřejných projektů, jejichž počet klesl. Menší vládní investice z letošního růstu HDP "ukrojí" 0,2 procentního bodu.

Vývoz slábne, firmy straší ochranářství

Další desetinku bodu lze přičíst ochlazení světového obchodu, za nímž je především ochranářská politika USA a následná odvetná opatření ostatních zemí. Obavy německých firem, které jsou značnou měrou zaměřeny na vývoz, vyvolává také nejistota kolem blížícího se odchodu Británie z Evropské unie.

Klidu jim nepřidává ani situace na důležitých exportních trzích – v Turecku, jehož hospodářství je v nejhlubším útlumu od roku 2001,  a Íránu, jemuž od čtvrtého listopadu hrozí obnovení amerických sankcí a odříznutí od světového trhu s ropou.

Německý sněm hospodářských komor (DIHK) vyjadřuje obavy z možného stupňování obchodního konfliktu mezi USA a Čínou. Tyto velmoci zaujímají v německém exportním žebříčku první a třetí místo (druhá je Francie). "Jsme opravdu těsně provázáni se světovým hospodářstvím, jmenovitě s oběma uvedenými zeměmi a to nás nemůže nechat v klidu," poznamenává Volker Treier, který má v DIHK na starosti zahraniční obchod. Jak dodává, dosavadní prognóza, jež letos počítala s pětiprocentním vzestupem německého vývozu, není udržitelná. "V nejbližší době ji změníme," sděluje Treier. 

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.