Německé hospodářství, největší v Evropské unii, letos zaznamená mnohem nižší tempo růstu, než se na počátku roku počítalo. Spolková vláda ve své předpovědi, zveřejněné ve čtvrtek, předpokládá, že hrubý domácí produkt ve srovnání s rokem 2017 stoupne o 1,8 procenta. Je to o půl procentního bodu méně, než uvedla ve své jarní předpovědi.

Jako jeden z důvodů této výrazné úpravy směrem dolů uvádí, že příliš dlouho (skoro půl roku) trvalo, než se Spolková republika po volbách loňského září dočkala vlády. To se projevilo i na schvalování veřejných projektů, jejichž počet klesl. Menší vládní investice z letošního růstu HDP "ukrojí" 0,2 procentního bodu.

Vývoz slábne, firmy straší ochranářství

Další desetinku bodu lze přičíst ochlazení světového obchodu, za nímž je především ochranářská politika USA a následná odvetná opatření ostatních zemí. Obavy německých firem, které jsou značnou měrou zaměřeny na vývoz, vyvolává také nejistota kolem blížícího se odchodu Británie z Evropské unie.

Klidu jim nepřidává ani situace na důležitých exportních trzích – v Turecku, jehož hospodářství je v nejhlubším útlumu od roku 2001,  a Íránu, jemuž od čtvrtého listopadu hrozí obnovení amerických sankcí a odříznutí od světového trhu s ropou.

Německý sněm hospodářských komor (DIHK) vyjadřuje obavy z možného stupňování obchodního konfliktu mezi USA a Čínou. Tyto velmoci zaujímají v německém exportním žebříčku první a třetí místo (druhá je Francie). "Jsme opravdu těsně provázáni se světovým hospodářstvím, jmenovitě s oběma uvedenými zeměmi a to nás nemůže nechat v klidu," poznamenává Volker Treier, který má v DIHK na starosti zahraniční obchod. Jak dodává, dosavadní prognóza, jež letos počítala s pětiprocentním vzestupem německého vývozu, není udržitelná. "V nejbližší době ji změníme," sděluje Treier. 

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru