Karel Kolínek z Nedašova na česko-slovenském pomezí vystudoval lesní inženýrství, záhy se ale rozhodl naplno živit včelařstvím, které má v jeho rodině více než 150letou tradici. "Jako dítě jsem bral včelaření jenom jako nutnou povinnost. Když ale otci začaly scházet síly, rozhodl jsem se po něm jeho včelíny přebrat a už devět let v oboru podnikám a živím tak celou rodinu," říká čerstvý vítěz soutěže Živnostník roku Zlínského kraje.

Jenom med nás neuživí

Kolínek, jenž spravuje asi 150 úlů, se zabývá stáčením tmavého lesního a světlého květového medu, který prodává přes své dva e-shopy a dodává ho také do obchodů se zdravou výživou v Česku a na Slovensku.

"Kdybychom se ale spoléhali pouze na prodej medu, tak jako rodina živoříme. Proto prodáváme i mateří kašičku nebo pyl, které lze od včel získat bez ohledu na to, jaká je v daném roce produkce medu," uvádí vítězný živnostník. Podle něj se výrobou speciálních včelařských produktů jeho kolegové příliš nezabývají. "Řada z nich mateří kašičku vyrobit neumí. Díky naší rodinné tradici ale víme, jak na to, takže podobné výrobky vedle běžných zákazníků dodáváme i samotným včelařům," dodává Kolínek.

Výsledky ve Zlínském kraji

Vodafone – Firma roku 2018

1. Retigo - výroba zařízení pro gastronomii (Rožnov pod Radhoštěm)
2. Servis Climax - výroba stínicí techniky (Vsetín) 
3. Hydraulics - výroba hydraulických systémů (Slopné)

Česká spořitelna – Živnostník roku 2018

1. Karel Kolínek - rodinné včelařství (Nedašov)
2. Marcela Hrubošová - výuka finanční gramotnosti pro děti i dospělé (Staré Město)
3. Tomáš Zdráhal - kominictví (Bystřice pod Hostýnem)

Mateří kašička, kterou včely vyživují svou královnu, je po staletí využívána v lidovém léčitelství a podle některých výzkumů napomáhá například ke zmírňování astmatu. "Když se nám zákazníci ozývají s tím, že jim naše včelí produkty pomáhají zdravotně, mám z naší práce dobrý pocit," uvádí včelař.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.