Výrobci aut budou muset do roku 2030 podle členských zemí Evropské unie snížit emise CO2 u svých vozů o 35 procent. V Lucemburku se na tom na schůzce, která trvala dlouho do noci, dohodli ministři životního prostředí států EU. Česko hlasovalo pro dohodu.

Cíl ve výši 35 procent ale ještě není definitivní. Státy EU teď musí najít společný postoj s Evropským parlamentem. A ten chce, aby emise CO2 klesly o 40 procent.

"Díky tomuto návrhu by se emise CO2 měly do roku 2030 snížit o více než 100 milionů tun," ocenila dohodu rakouská ministryně životního prostředí Elisabeth Köstingerová, jejíž země teď unii předsedá. Doprava je jedním z největších znečišťovatelů ovzduší.

"Lépe to dopadnout nemohlo, kdybychom nepodpořili snížení o 35 procent, prosadily by se země, které požadovaly mnohem vyšší cíl," řekl HN mimo záznam zdroj z Česka blízký jednáním. Pro kompromis ve výši 35 procent nakonec kromě Česka hlasovaly ze zemí visegrádské čtyřky i Slovensko a Polsko. Pouze Maďarsko se zdrželo hlasování.

Evropská komise původně navrhla závazné snížení emisí o 30 procent oproti stavu, který bude v roce 2021. Česko tento návrh podporovalo a hrozilo, že bude hlasovat proti jakémukoliv cíli, který by byl vyšší. Stejný postoj měli i Němci, Slováci nebo Bulhaři. Pro jasnou většinu států to ale bylo málo - Nizozemci, Lucemburčané nebo Švédové požadovali, aby automobilky snížily emise CO2 až o 70 procent. Po ministerské schůzce vyjádřily tyto státy zklamání, že se nepodařilo prosadit víc než jen 35procentní snížení.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Dál se dočtete: Co Česko získalo výměnou za to, že nakonec hlasovalo pro vyšší snížení emisí, než původně prosazovalo?
  • Kolik lidí by mohlo kvůli cílům na snížení emisí přijít v autoprůmyslu o práci a kolik dobíjecích stanic pro elektromobily bude potřeba vybudovat?

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.