Výrobci aut budou muset do roku 2030 podle členských zemí Evropské unie snížit emise CO2 u svých vozů o 35 procent. V Lucemburku se na tom na schůzce, která trvala dlouho do noci, dohodli ministři životního prostředí států EU. Česko hlasovalo pro dohodu.

Cíl ve výši 35 procent ale ještě není definitivní. Státy EU teď musí najít společný postoj s Evropským parlamentem. A ten chce, aby emise CO2 klesly o 40 procent.

"Díky tomuto návrhu by se emise CO2 měly do roku 2030 snížit o více než 100 milionů tun," ocenila dohodu rakouská ministryně životního prostředí Elisabeth Köstingerová, jejíž země teď unii předsedá. Doprava je jedním z největších znečišťovatelů ovzduší.

"Lépe to dopadnout nemohlo, kdybychom nepodpořili snížení o 35 procent, prosadily by se země, které požadovaly mnohem vyšší cíl," řekl HN mimo záznam zdroj z Česka blízký jednáním. Pro kompromis ve výši 35 procent nakonec kromě Česka hlasovaly ze zemí visegrádské čtyřky i Slovensko a Polsko. Pouze Maďarsko se zdrželo hlasování.

Evropská komise původně navrhla závazné snížení emisí o 30 procent oproti stavu, který bude v roce 2021. Česko tento návrh podporovalo a hrozilo, že bude hlasovat proti jakémukoliv cíli, který by byl vyšší. Stejný postoj měli i Němci, Slováci nebo Bulhaři. Pro jasnou většinu států to ale bylo málo - Nizozemci, Lucemburčané nebo Švédové požadovali, aby automobilky snížily emise CO2 až o 70 procent. Po ministerské schůzce vyjádřily tyto státy zklamání, že se nepodařilo prosadit víc než jen 35procentní snížení.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru