Lidí bez práce je podle údajů úřadu práce nejméně od září 1996, nezaměstnanost klesla na rekordní tři procenta. Situace se ale napříč českými regiony liší. Nezaměstnanost v některých okresech dosahuje násobků celostátního průměru, stejně jako se výrazně liší poptávka firem po určitých profesích.

Zatímco některé profese, jako je řidič nákladního vozu nebo stavební dělník, jsou nedostatkové takřka po celé zemi, jiné jsou potřeba jen v některých regionech. V jedné části Česka může být výrazný nadbytek uchazečů o práci například barmana či číšníka, kdežto jinde je marně shánějí. Někde tak desítky uchazečů těžko naleznou práci, přitom je jejich profese obecně považována za nedostatkovou. Vyplývá to z údajů úřadu práce o počtu uchazečů a množství nabízených volných pozic.

Jsou profese, s nimiž uchazeči o práci příliš neuspějí. Jednou z nejvyhledávanějších pozic je sice pomocný pracovník ve výrobě, nicméně zde je poměr mezi uchazeči a nabízenými místy poměrně vyrovnaný. Problémy s hledáním místa budou mít především zájemci o práci prodavače, protože zájemců je třikrát víc – zhruba 15 tisíc – než volných pozic a nadbytek těchto uchazečů je takřka napříč celou zemí. Ještě horší situace panuje v administrativě. O profesi "všeobecného administrativního pracovníka" se podle úřadu práce uchází celkově 14 tisíc lidí, zaměstnavatelé hledají ale jen tisícovku. V evidenci úřadů práce jsou celkově nejčastěji uchazeči o zaměstnání s nízkou kvalifikací, se základním, nedokončeným a středním odborným vzděláním, s výučním listem či středním vzděláním s maturitou.

Zaměstnavatelé mají zájem především o technické profese nejen na dělnických, ale i vyšších pozicích. Zcela nejvíce chybí stavební dělníci, těch firmy u úřadu práce v září poptávaly téměř 24 tisíc. Je jen málo okresů, kde počet uchazečů o práci stavebního dělníka převyšuje počet nabízených míst. Výjimkou jsou jen pohraniční regiony, například Karvinsko, Jesenicko a Krušnohoří.

Jak číst mapu: V každém okrese se podle statistik úřadu práce poptává určitý počet míst na určitou profesi, stejně tak se o stejnou profesi uchází určitý počet uchazečů. Mapa znázorňuje rozdíl mezi počtem uchazečů a počtem nabízených míst pro danou profesi. Pokud je číslo kladné, je více uchazečů než nabízených míst, pokud je číslo záporné, je naopak uchazečů nedostatek. Po najetí myší na okres se zobrazí doplňující informace o počtu uchazečů, volných míst a nezaměstnanosti (v závorce je uvedena meziroční změna v procentních bodech).

Nedaří se také obsadit další desetitisíce míst pro montážní dělníky, pomocné pracovníky ve výrobě či kováře a nástrojaře. V souhrnné kategorii obsluha strojů a montéři je aktuálně volných 100 tisíc míst, z toho zhruba 23 tisíc hledají firmy déle než rok. Uchazečů o tyto pozice je však aktuálně kolem 20 tisíc. Chybí tedy celkově 80 tisíc lidí, kteří by byli ochotni tento typ práce dělat.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru