Prezident Miloš Zeman má ve zvyku pasovat sebe sama do role politika, jehož moc přesahuje rámec prezidentského úřadu. Kritici tvrdí, že ohýbá nejvyšší zákon státu s cílem prosadit vlastní mocenské zájmy. Česká ústava ale prezidentovi uděluje také jedno naprosto výhradní právo. Může bez zásahu kohokoliv jiného a podle vlastního uvážení obsazovat vedení České národní banky.

Je důležité, koho hlava státu do sedmičlenné bankovní rady ČNB vybere. Jakým způsobem výběr a jmenování učiní, je ovšem ještě důležitější. Zde totiž může prezident devalvovat svou výlučnou pravomoc tím, že si do celého procesu nechá mluvit, nebo s ním bude dokonce kupčit.

Bankovní rada určuje základní úrokové míry v zemi. Ty jsou klíčové pro nastavení ceny úvěrů a výši úročení úspor v celé tuzemské ekonomice. Voliči prezidenta obvykle nevybírají podle toho, jak bude ke jmenování členů bankovní rady ČNB přistupovat. Ale měli by. Jde o jejich peníze. Prezidenta Zemana v nejbližších týdnech čeká jmenování nových členů vedení centrální banky. Mandát centrálního bankéře trvá šest let a zvolená osoba jej může zastávat dvakrát. Může jít o dvě po sobě jdoucí období, ale nemusí.

Během svého prvního pětiletého prezidentského mandátu jmenoval Zeman do bankovní rady ČNB celkem pět nových členů. Do konce letošního listopadu vybere další dva. Ti nahradí odcházející viceguvernéry Vladimíra Tomšíka a Mojmíra Hampla, které jako jediné ze stávajících členů bankovní rady do funkce vyslal ještě bývalý prezident Václav Klaus. Nadto bude mít prezident Zeman do konce svého současného mandátu, který skončí v březnu 2023, možnost měnit členy bankovní rady centrální banky ještě pětkrát.

Pro Zemana to znamená, že od roku 2016 běží maraton jmenování členů vedení ČNB, i když se během něj musí čím dál častěji podpírat holí a možná až příliš řídit radami jiných. Zeman během čtvrtečního vystoupení v televizi Barrandov oznámil, že v listopadu do vedení ČNB jmenuje ekonoma a investora Aleše Michla. Prezident tak potvrdil informace, které o Michlově možném nástupu do ČNB uvedly na začátku týdne Lidové noviny. Zeman ve svém televizním vystoupení neřekl, koho vybral jako druhého kandidáta na člena bankovní rady. Uvedl jen, že jde o člověka, kterého už média zmínila. Mezi těmito jmény se objevují také tři manažeři, kteří v ČNB působí již nyní. Jsou jimi ředitel měnové sekce Tomáš Holub, šéf sekce finanční stability Jan Frait a jeho zástupce Libor Holub.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru