Nobelovu cenu za mír pro rok 2018 dostal konžský gynekolog Denis Mukwege, který pomáhá obětem sexuálního násilí během válečných konfliktů.

Další oceněnou je Iráčanka Nadja Muradová, která přežila masakr své rodiny a sexuální zotročení džihádisty z takzvaného Islámského státu.

Oznámil to norský Nobelův výbor. Dvojice prestižní ocenění dostala za boj proti sexuálnímu násilí jako zbrani ve válkách, upřesnil výbor.

Jednoznačného favorita letošní udílení nemělo. Zástupci výboru vybírali z 216 osob a 115 organizací. Podle dřívějších informací byl nominován také americký prezident Donald Trump.

"Oba laureáti zásadním způsobem přispěli k zaměření pozornosti na takové válečné zločiny a k boji proti nim," uvedl výbor ve zdůvodnění. "Denis Mukwege je pomocníkem, který zasvětil svůj život obraně těchto obětí. Nadja Muradová je svědkyní, která vypráví o zneužívání spáchaném na ní a ostatních. Oba svým způsobem pomohli zviditelnit válečné sexuální násilí, takže pachatelé mohou být hnáni k odpovědnosti za své počínání," uvedl dále Nobelův výbor.

Mukwege v roce 2014 za své zásluhy v konžské provincii Jižní Kivu, kde se dlouhá léta stará o znásilněné ženy, dostal Sacharovovu cenu za svobodu myšlení, o které rozhoduje Evropský parlament.

Založil například nemocnici ve městě Bukavu. Hlavně během občanské války docházelo v této oblasti k hromadným znásilněním. V zařízení, které bylo otevřeno v roce 1999, přijme každoročně tisícovky žen. Mukwegeho se v roce 2012 pokusili zabít ozbrojenci a lékař musel dočasně svou zemi opustit.

Držitelkou Sacharovovy ceny je od roku 2016 i Muradová, která ve stejný rok dostala i Cenu Václava Havla za lidská práva.

Muradová je členkou jezídské menšiny, v srpnu 2014 ji jako jednadvacetiletou unesli bojovníci takzvaného Islámského státu (IS) z její vesnice a tři měsíce ji drželi jako sexuální otrokyni v Mosulu. Utéct se pokusila několikrát hned v prvních dnech svého zajetí, pokaždé ji chytili, zbili a znásilnili. Nakonec se jí podařilo ze zajetí utéci a stala se mluvčí tisíců žen znásilňovaných bojovníky IS.

Islámští bojovníci tehdy vtrhli do vesnice u Sindžáru v severním Iráku, kde Nadja bydlela, zabili 600 lidí, hlavně mužů, (včetně šesti vlastních a nevlastních bratrů Nadji) a mladší ženy vzali do zajetí jako sexuální otrokyně. Muradová, která se narodila v roce 1993, při útocích IS přišla celkem o 18 členů rodiny, včetně matky, která byla podle slov Nadji "příliš stará na to, aby se stala sexuální otrokyní".

Po třech měsících se jí povedlo ze zajetí utéct a členové rodiny žijící v sousedství ji propašovali z území kontrolovaného stoupenci IS a pomohli jí dostat se do uprchlického tábora v Dahúku v severním Iráku. Odtud odcestovala do Stuttgartu.

V loňském roce dostala Nobelovu cenu za mír Mezinárodní kampaň za zrušení jaderných zbraní (ICAN). Cenu si odnesla za upozorňování na katastrofické humanitární důsledky jakéhokoli použití jaderných zbraní a za své průkopnické úsilí o dosažení zákazu takových zbraní.

Cena za mír je předposlední Nobelovkou, která se bude letos udělovat. Tento týden už byli oznámeni laureáti ocenění za lékařství, fyziku a chemii, v pondělí bude znám nositel letošní ceny za ekonomii.

Nobelova cena za literaturu letos udělena nebude, a to kvůli skandálu, který otřásl Švédskou akademií, která její držitele vybírá.

Francouz Jean-Claude Arnault spjatý s akademií byl v pondělí za znásilnění odsouzen k dvouletému trestu vězení.

Vedle medaile a diplomu na laureáty Nobelových cen čeká i finanční prémie, která letos stejně jako loni činí devět milionů švédských korun (22,4 milionu korun českých). Ocenění budou jako každý rok předána v den výročí Nobelovy smrti 10. prosince – cena za mír v Oslu a zbývající čtyři ve Stockholmu.