Pro ponechání úrokových sazeb beze změny hlasoval na zasedání bankovní rady ČNB ve středu 26. září pouze člen rady Oldřich Dědek. Rada tehdy zvýšila úrokové sazby o čtvrt procentního bodu, hlasovalo pro to šest centrálních bankéřů. Vyplývá to ze zveřejněného záznamu z jednání bankovní rady ČNB.

Rada minulý týden zvýšila úrokové sazby potřetí v řadě. Základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak stoupla na 1,5 procenta.

"Dědek je momentálně považován za jednu z 'holubic' bankovní rady. Ze záznamu nevyplývá, že by ČNB nemohla zvýšit základní sazbu letos ještě jednou," hodnotí hlasování hlavní ekonom společnosti Czech Fund Lukáš Kovanda.

"Jeden člen souhlasil se směřováním úrokových sazeb směrem k jejich rovnovážné hodnotě, preferoval však jejich pomalejší zvyšování. Obezřetný přístup odůvodňoval především vnějšími nejistotami a zhoršenou konkurenceschopností při rychlejším růstu sazeb v porovnání s okolními zeměmi," uvádí záznam.

Podle dokumentu proti tomu zazněl na jednání názor, že aktuální ekonomická situace vytváří prostor pro rychlejší přibližování úrokových sazeb jejich neutrální úrovni a že ani zvýšení sazeb o 0,5 procentního bodu na zasedání minulý týden by nebylo makroekonomickou chybou. "Takový krok by však mohl být vnímán jako výraz paniky," dodává dokument.

"Je ovšem třeba říci, že určitá část trhu na růst sazby o 0,5 procentního bodu zjevně sázela, jelikož na navýšení o 0,25 procentního bodu reagoval trh vlažně a koruna ode dne zasedání vůči euru oslabuje, a to z úrovně pod 25,60 koruny za euro na úroveň nad 25,80 koruny za euro," říká Kovanda.

Záznam také uvádí, že bankovní rada bude pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb, pokud se budou následující prognózy ČNB naplňovat a informace ze zahraničí umožní provést další kroky. "Neznamená to však žádný závazek pro příští jednání," uvedl záznam. Další měnové zasedání bankovní rady bude na počátku listopadu. ČNB zveřejní i novou prognózu.

"Od části bankovní rady zaznívají hlasy, že utahování měnových šroubů je příliš rychlé a uklidnění podmínek na světových trzích by mohlo vyvolat nežádoucím způsobem razantní posílení koruny. Zejména vzhledem k tomu, že rozpětí mezi základní úrokovou sazbou ČNB a základní sazbou Evropské centrální banky je nyní na nejvyšší úrovni od roku 2001," dodává Kovanda.

Někteří členové rady také na jednání upozornili, že růst úrokových sazeb je zároveň prostředkem k tomu, aby ČNB byla připravena na případnou budoucí hospodářskou recesi. "Normalizace úrokových sazeb vytváří prostor, aby měnová politika mohla aktivně reagovat na eventuální nepříznivý vývoj, který by mohl souviset především s aktuálně identifikovanými nejistotami v zahraničí," uvádí záznam.

Celkově se podle dokumentu členové bankovní rady shodli, že "ekonomický příběh stávající prognózy se dobře naplňuje a případné odchylky jsou nevýznamné".

Kurz koruny k euru:

Ovládání náhledu:
Zdroj: ČNB

Související

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru