Česká národní banka varuje tuzemské finanční domy před neuváženým přebíráním držitelů hypoték, kteří budou mít možnost se svým dříve získaným úvěrem přejít do jiné banky. Pro tento proces platí od října nové limity pro poměr příjmů a celkového zadlužení, když klient žádá také o navýšení celkového úvěru. Jan Frait, který v ČNB vede sekci finanční stability, v rozhovoru pro HN podrobněji vysvětluje, jak ČNB nahlíží na plnění všech nových pravidel a obecných zásad pro refinancování hypoték.

"Platí, že pokud je úvěr refinancován bez navýšení, nežádáme, aby banka všechny parametry žadatele nově zkoumala. Přesto očekáváme, že banky i tak budou prověřovat schopnost žadatele o úvěr splácet," řekl Frait, jehož pohled na to, jak mají banky aplikovat zpřísněné podmínky pro hypotéky, je významný, protože je zmiňován jako jeden z možných nových členů bankovní rady ČNB. Z rady, která mimo jiné stanovuje základní úrokové sazby pro úročení bankovních vkladů i půjček v zemi, odejdou v listopadu současní viceguvernéři Mojmír Hampl a Vladimír Tomšík.

Frait, který ve vrcholovém vedení ČNB působil již v letech 2000 až 2006, považuje zmínky o svém možném návratu za spekulace, které se objevují vždy před obměnou členů bankovní rady. Na otázku, jestli je ochoten do rady nastoupit, odpověděl: "Každý centrální bankéř by takovou nabídku přijal. Jsou nabídky, které se neodmítají. Ale musím říct, že mě současná práce velmi baví."

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru