Britský likvidátor společnosti New World Resources (NWR) odmítl uznat pohledávku OKD za 22,6 miliardy korun, která se týkala hlavně údajně neoprávněně vyplacených dividend. Insolvenční správce ani OKD se neodvolali, napsalo Právo.

Firma OKD, která skončila v insolvenci, byla jediným větším majetkem NWR. Insolvenční správce OKD věc nekomentoval.

Společnost OKD se dostala do úpadku v roce 2016 kvůli klesajícím cenám uhlí a předluženosti. Insolvenční návrh na sebe podala sama firma. Věřitelé přihlásili u soudu pohledávky za více než 20 miliard korun, větší část z nich ale insolvenční správce popřel.

Věřitelé, insolvenční správce i soud následně firmě schválili reorganizační plán. Jeho součástí bylo převedení dolů i se zaměstnanci na novou společnost OKD Nástupnická, což se stalo letos 27. března. Firma se následně přejmenovala na OKD a její akcie pak za téměř 80 milionů korun převzal státní podnik Prisko. Původní společnost OKD změnila svůj název na Správce pohledávek OKD, v této firmě zůstaly pohledávky za bývalými majiteli a závazky vzniklé předtím, než se firma dostala do úpadku.

Minulý čtvrtek jednal s vedením těžební firmy premiér Andrej Babiš (ANO). Po skončení schůzky prohlásil, že těžba černého uhlí na Karvinsku by mohla pokračovat až do roku 2030.

"V této chvíli je schválen podnikatelský záměr, že se bude těžit do roku 2024. My jsme se domluvili a já myslím, že za stávajících cen to vypadá velice dobře, že by se těžba rozšířila až do roku 2030," řekl Babiš. Rozhodnout by se podle něj mělo do konce Vánoc.

Prodloužení těžby nahrávají současné dobré hospodářské výsledky OKD. Podle předsedy dozorčí rady Michala Kuči firma nepropouští ani se k tomu nechystá. Naopak je v plánu nábor nových zaměstnanců. 

Původní reorganizační plán, který firma předloni předložila věřitelům a soudu v insolvenčním řízení, předpokládal, že se některé doly budou zavírat už letos. To se ale díky pozitivním výsledkům změní.

V OKD nyní pracuje i se zaměstnanci dodavatelských firem přes 9500 lidí. Firma letos vytěží okolo pěti milionů tun uhlí.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru