Hospodářské noviny získaly po zavedení placeného obsahu HN+ na webu během čtyř měsíců už přes 6000 nových předplatitelů, dalších 12 tisíc článků si čtenáři koupili jednorázově. Economia chce do čtyř let navýšit tržby z elektronického předplatného zhruba na 40 milionů korun. Novinářům to v úterý řekl člen představenstva vydavatelství Vladimír Piskáček.

Economia vydává placený obsah v rámci HN+ od 17. května. Vedle měsíčního a ročního předplatného nabízí možnost koupení jednoho článku. Součástí prémiového obsahu jsou všechny články uveřejněné v tištěném vydání Hospodářských novin nebo na internetu. Volné jsou pouze agenturní zprávy a krátké zpravodajství. Předplatné Hospodářských novin v elektronické podobě včetně IHNED.cz vyjde na 345 korun měsíčně.

Economia podle Piskáčka zpoplatnila obsah na internetu z důvodu hledání nových zdrojů příjmů kvůli poklesu významu tištěných verzí novin. Podle něj budou touto cestou muset jít i další vydavatelství, protože internetová reklama jim nebude schopná dostatečně pokrýt náklady.

Úplně nebo částečně zpoplatněný obsah internetového zpravodajství nabízejí také například tituly E15 Premium, Isport Premium, Echo Prime nebo Borovan.cz. V září začal fungovat nezávislý zpravodajský titul Nový Deník, který si prostřednictvím crowdfundingové kampaně předplatilo po dvou týdnech provozu přes 3000 uživatelů. Například předplatné Echo Prime stojí 199 korun a E15 Premium 99 korun měsíčně.

Vydavatelství Economia loni vykázalo konsolidovaný zisk 1,8 milionu korun po předchozí ztrátě téměř 20 milionů. Tržby stouply o čtyři procenta na 878,6 milionu korun. Vydává deník Hospodářské noviny, týdeníky Ekonom a Respekt a několik odborných titulů. Zároveň provozuje weby Aktuálně.cz, IHNED.cz, Atlas.cz nebo Volný.cz. Jediným akcionářem společnosti je finančník Zdeněk Bakala.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru