K velkým slibům prezidenta Donalda Trumpa patřil závazek "narovnat" vztahy Spojených států a jejich partnerů. K těm nejbližším patří sousedi, a tak mezi prvními přišla na řadu čtvrtstoletí stará trojstranná obchodní smlouva s Kanadou a Mexikem, známá jako NAFTA. Objem vzájemného obchodu mezi touto trojicí se za dobu jejího trvání znásobil, ale prospělo to hlavně Mexiku a Kanadě. A prezidentský kandidát Trump si neustálým opakováním toho, jak je to nespravedlivé, předloni získal řadu voličů v "rezavém pásu" někdejších průmyslových oblastí, odkud se výroba odstěhovala za levnější pracovní silou na jih.

Po svém zvolení pak 45. prezident Spojených států označil NAFTA za "jednu z nejhorších dohod v dějinách". Během minulých dvou let se ovšem postupně ukazovalo, že spílání a silná slova na začátku ještě nevylučují dohodu, a to i s ústupky na obou nebo i na všech třech stranách. Samozřejmě za předpokladu, že na konci nebude NAFTA 2.0, protože důležité je, že z gruntu nové jméno znamená z gruntu novou dohodu, která tu starou "nespravedlivou" ničím nepřipomíná.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru