Šéf americké průmyslové korporace General Electric (GE) John Flannery (56) v pondělí nečekaně odstoupil z funkce, do níž teprve loni přicházel s plánem zahájit reorganizaci firmy. Ve vedení ho nahradí Lawrence Culp (55), který donedávna stál v čele jiné průmyslové firmy Danaher. GE se potýká s problémy zejména v energetické divizi a také oznámila, že v ní odepíše 23 miliard dolarů (zhruba 512 miliard korun). Akcie GE reagovaly na změnu ve vedení silným růstem.

GE rovněž varovala, že v letošním roce nedosáhne předpokládaného zisku. Podle televize CNBC je Flanneryho odchod motivován pomalým tempem změn, kterými pod jeho vedením podnik procházel. Od jeho nástupu loni v srpnu klesla hodnota akcií GE na méně než polovinu, pondělní obchodování však akcie díky zprávě o změně v čele společnosti zahájily patnáctiprocentním růstem a vystoupily nad 13 dolarů za kus.

Pětapadesátiletý Culp, který je členem vedení GE od února, má za úkol urychlit potřebné změny. Flannery měl v plánu zeštíhlit portfolio společnosti a zaměřit ji výhradně na energetiku a letectví. Jeho strategie však nezískala důvěru investorů a hodnota podniku vytrvale klesala. K problémům se letos přidaly dvě poruchy plynových turbín vyrobených v GE, kvůli nimž musela být odstavena dvojice elektráren. Tím kromě poškození reputace podniku také klesl prodej komodity považované za zásadní součást jeho příjmů.

Culp si podle prohlášení GE vybudoval pověst během 14 let, kdy vedl výrobce průmyslových a zdravotnických zařízení Danaher, kde se mu podařilo výrazně rozšířit záběr společnosti a pozvednout cenu jejích akcií. Akcie GE naproti tomu v letošním roce dál klesají - před rokem stály více než 24 dolarů a před dvěma lety více než 30 dolarů za kus. Loni navíc GE výrazně snížila čtvrtletní dividendu.

 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru