České dráhy (ČD) připravují prodej zhruba 40 milionů čtverečních metrů pozemků státní Správě železniční dopravní cesty (SŽDC), transakce bude v řádu miliard korun. Deníku E15 to řekl nově zvolený předseda představenstva drah Miroslav Kupec. Dráhy tak navazují na prodej nádražních budov a na převod kolejí a další infrastruktury po celé zemi. Budovy koupila SŽDC v roce 2016 za 3,3 miliardy korun, koleje v roce 2008 za 12 miliard.

"Všechny pozemky kolem, ven, ale i dovnitř pod nástupišti a kolejemi jsou dosud naše. Už jsme ve finále, máme přesně definované pozemky, party geodetů dokončují plány po celé republice," řekl Kupec. Zatím není jasné, zda SŽDC nakoupí pozemky jednorázovou transakcí, nebo několikaletou splátkou. "Transakce se bude realizovat brzy, tohle je ale stále otevřené. Peníze se musí dostat do SŽDC ze státního rozpočtu," doplnil Kupec.

Cena stávající transakce zatím není přesně určená, ve výroční zprávě si ale dráhy nacenily pozemky na téměř šest miliard korun. Peníze z prodeje pozemků chce šéf drah směřovat do investic. Dopravce před měsícem podepsal smlouvu s konsorciem firem Siemens a Škoda na dodávku 50 dálkových vozů, na trh navíc dává nové soutěže, kterými poptává kompletní spektrum provozovaných vozů.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru