Klíčová úroková sazba, od které se odvíjí úroky běžných úvěrů včetně hypoték, ve středu vzrostla už počtvrté za tento rok. Bankovní rada České národní banky rozhodla o zvýšení takzvané dvoutýdenní reposazby o 0,25 procentního bodu na 1,5 procenta. 

Pro rozhodnutí hlasovalo šest ze sedmi členů bankovní rady. Ještě letos přitom může dojít k dalšímu zvýšení sazeb. "Podle prognózy vychází, že by sazby měly jít do budoucna ještě nahoru k 2,5 až třem procentům," řekl novinářům guvernér ČNB Jiří Rusnok. "Ale neříkáme, že to musí být do konce roku. V listopadu bude nová prognóza a ta nám to ukáže. Vyloučit se to tedy nedá," uvedl Rusnok. 

Z dlouhodobého hlediska se růst sazeb ČNB promítá do cen úvěrů včetně těch na bydlení. Bezprostředně po rozhodnutí však banky své úvěry nezdražily, a dopad tak bude spíše postupný. Ostatně i v průběhu roku se úroky hypoték zvyšovaly pomaleji, než jak šla nahoru reposazba ČNB. Průměrný úrok úvěru na bydlení vzrostl podle ukazatele Fincentrum Hypoindex od začátku roku z 2,28 procenta na srpnových 2,53 procenta. Reposazba ČNB za toto období přitom vzrostla z 0,5 procenta na 1,25 procenta.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru