Jan Vedral, zakladatel jedné z největších českých investičních společností Conseq Finance, působí na tuzemském kapitálovém trhu už od jeho obnovení po sametové revoluci. Jako makléř bývalé Agrobanky byl v roce 1992 u prvních obchodů, které se uskutečnily na Burze cenných papírů Praha. Vlastní investiční společnost založil Vedral o dva roky později. Zatímco Consequ se od té doby daří zvyšovat počet klientů i objem obhospodařovaných peněz, pražská burza ztrácí na významu.

Vedral se proto rozhodl, že podpoří rozvoj nového kapitálového trhu pro malé a střední podniky s názvem Start. Ten má za cíl probudit zájem o pražskou burzu a vychovat budoucí kandidáty také pro obchodování s akciemi na hlavním parketu. Další obchodní den burzy Start proběhne už v úterý 2. října. Conseq jako první investiční fond vloží do akcií na novém trhu až 300 milionů korun, které dostal do správy od klientů. Může tak přilákat větší pozornost k projektu, jehož rozjezd zatím brzdila opatrnost bank i zdrženlivost některých privátních makléřů.

"Bereme to jako investici do budoucnosti. Že se kapitálový trh u nás nerozvíjí, mě velice mrzí. Chci tomu nějakým způsobem pomoct," řekl v rozhovoru pro HN Vedral, jehož Conseq pečuje o čtyři sta tisíc klientů. Velké zisky od nového projektu Start zatím neočekává. Jeho přínos však vidí v tom, že menším tuzemským podnikům otevírá novou cestu k čerstvému kapitálu. Dosud byly odkázané jen na individuální investory či bankovní úvěry.

HN: Proč jste se rozhodli investovat na trhu Start?

Z našich současných aktivit, které vydělávají, financujeme vždy rozvoj nějakého příštího byznysu. Na jednu stranu si tím také rozšiřujeme vesmír akcií, do kterých můžeme investovat. Specializujeme se na akcie nové Evropy. Tento investiční region pro sebe definujeme tak, že jde o akciové trhy postkomunistických zemí s výjimkou Ruska a Turecka. Kromě Polska, kde se obchodují desítky akcií, se jedná o trhy s několika málo obchodovanými akciemi. Akcie na trhu Start budou pro naše portfolia zajímavé zpestření, i když vzhledem k jejich nízkému procentnímu zastoupení bude jejich praktický význam ze začátku pouze skromný.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru