Ministerstvo zemědělství odhaduje škody způsobené letošní kůrovcovou kalamitou zatím na částku 5,6 miliardy korun. Je to ztráta na zpeněžení smrkového dřeva způsobená propadem cen, včetně nákladů na asanaci napadeného dřeva. Odhad přitom vychází z cen za druhé čtvrtletí letošního roku a ze statistik loňské těžby.

Nestátní vlastníci lesů zatím vyčíslili škody asi na 2,7 miliardy korun. "Ztráty způsobené kůrovcovou kalamitou s dopadem na zpeněžení dříví a zvýšené náklady na boj s kůrovcem odhadujeme pro rok 2018 cca na tři miliardy korun," uvedla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. Lesy ČR mají úmyslné jehličnaté těžby již zastavené a nepočítají s jejich obnovením.

Podle think-tanku Czech Forest však mohou být způsobené škody až dvojnásobné. Pokles cen o více než tisíc korun za metr krychlový prý znamená pro vlastníky lesů škody v hodnotě přesahující 10 miliard korun. K tomu je třeba připočítat náklady na povinnou asanaci a následné uskladnění kůrovcového dříví, které se pohybují v průměru kolem 150 korun za metr krychlový, jedná se tedy o dalších zhruba 1,5 miliardy korun. Další půlmiliardu tvoří škody způsobené v lesních školkách.

Rozsah kalamity se v posledních letech znásobil. Zatímco v roce 2016 bylo v Česku kolem čtyř milionů metrů krychlových smrkových kůrovcových těžeb, v roce 2017 to bylo zhruba šest milionů a v letošním roce se očekává vytěžení 10 až 12 milionů metrů krychlových kůrovcového dřeva. V běžných letech se přitom těžby pohybují do tří milionů metrů krychlových.

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • Kolik stromů už letos v Česku odumřelo?
  • Jaká kompenzace je podle Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů potřeba, aby vlastníci lesů nezkrachovali?
  • Proč ministerstvo zemědělství zvažuje zákaz veškeré úmyslné těžby dřeva na jeden rok?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se