Obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou pohřbí slib šéfa a zakladatele čínského internetového obchodu Alibaba Jacka Maa, že v USA vytvoří milion pracovních míst. Ma to oznámil v rozhovoru pro čínskou tiskovou agenturu Xinhua.

Svůj slib stáhl poté, co administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v úterý oznámila zavedení nové vlny cel na čínské zboží v hodnotě 200 miliard dolarů. "Tento slib byl založen na přátelské čínsko-americké spolupráci a rozumných oboustranných obchodních vztazích, ale současná situace tento základ zničila," cituje z rozhovoru CNN. Šéf Alibaby dal příslib vytvoření pracovních míst na začátku roku 2017, na setkání s právě zvoleným americkým prezidentem Donaldem Trumpem.

Vzniku pracovních míst chtěl Ma podle CNN dosáhnout tak, že by pomohl malým americkým podnikům prodávat jejich výrobky spotřebitelům v Asii. I přes odvolání svého slibu však Ma uvedl, že i nadále bude podporovat zdravý rozvoj obchodu mezi Čínou a Spojenými státy.

Právě probíhající obchodní válka bude podle Maa trvat 20 let. Prohlásil to na výroční konferenci pro investory v Chang-čou, která se konala v úterý.

"Bude to trvat dlouho, možná dvacet let," pronesl Ma k publiku. Zavádění cel podle něj není o obchodu, ale o rostoucím ekonomickém vlivu Číny. "Nebude to hezké. Není to obchodní válka, je to o soutěžení mezi dvěma zeměmi," dodal. Čína podle něj musí současnou situaci využít k tomu, aby zlepšila svoji hospodářskou politiku.

Ma se podle CNN domnívá, že současná situace bude mít na spoustu firem nejen v Číně, ale i ve Spojených státech okamžitý negativní dopad a některé čínské firmy budou nuceny přesunout se do jiných zemí.

Během projevu Ma připustil, že obchodní válka byznys Alibaby poškozuje. Podle CNN akcie společnosti uzavřely v pondělí obchodování poklesem o 3,5 procenta. Oproti svému maximu, kterého dosáhly v červnu, klesly o 25 procent. Ma ovšem zůstává optimistický a věří, že se společnost dostane na vrchol. "Nemějte o Alibabu strach. Pokud Alibaba nemůže udržet růst, nemůže růst žádná jiná společnost v Číně," citují ho Financial Times.

Ma začátkem tohoto měsíce oznámil, že v čele Alibaby skončí příští rok v září. Podle CNN odmítl, že by současná situace měla na jeho rozhodnutí vliv. Svůj projev na konferenci využil i k tomu, aby investory ujistil, že společnost bude i po jeho odchodu v dobrých rukou. "Jsem si stoprocentně jistý, že Daniel odvede lepší práci než já," uvedl s odkazem na Daniela Zhanga, který ho ve vedoucí pozici vystřídá.

Zavedení dalších cel na čínské zboží oznámila Trumpova administrativa toto úterý. Cla ve výši 10 procent začnou platit 24. září. Od konce tohoto roku by se pak měla zvednout na 25 procent. Peking na tento krok bude reagovat uvalením cel na dovoz zboží ze Spojených států v objemu 60 miliard dolarů (1,3 bilionu korun).

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru