Pražská čtvrť Žižkov žije ve dne i v noci svým vlastním rytmem, odlišným od zbytku hlavního města. Za poslední dekádu do lokální komunity ale proniklo nepřeberné množství nových vlivů.

Jedním z nich je spousta lidí mluvících nejrůznějšími světovými jazyky. Když s sebou mají cestovní zavazadla, člověk v nich téměř s jistotou pozná turistu. Mnohdy však zde cizinci už dlouho žijí, stali se součástí místního koloritu a jsou těžko rozlišitelní od místních. V posledních letech ale lidé potkávají na chodbách svých domů nejen zde usazené cizince, ale stále častěji i ty, kteří Prahu navštěvují jen na pár nocí.

Umožňuje jim to nejčastěji on-line služba sdíleného ubytování Airbnb. Žižkov patří na této platformě k nejatraktivnějším čtvrtím města.

Název společnosti je odvozen od anglického "Air bed and breakfast", tedy nafukovací matrace a snídaně. Původně jejích služeb využívali lidé, kteří pronajímali pokoj ve svém bytě a přivydělávali si na nájem. Postupně však tato činnost přerostla často v regulérní byznys.

Oproti klasickému dlouhodobějšímu pronájmu je možné na krátkodobých pobytech vydělat podle analýzy HN zhruba dvojnásobnou částku.

I proto se někteří majitelé zdejších nemovitostí rozhodli zabývat krátkodobými pronájmy seriózněji a mnohdy tak na on-line platformě inzerují i celé činžovní domy.

Žižkov ožil

Na Žižkově je jen v současnou chvíli přes Airbnb pronajímáno přes tisíc bytů. Celkově se však na této stránce letos objevilo už více než tři tisíce různých nabídek na ubytování v této čtvrti. Vyplývá to z dat společnosti AirDNA, od níž HN exkluzivně získaly data o českém trhu. Firma údaje čerpá z veřejně dostupných informací Airbnb a následně je statisticky zpracovává.

"Tady je to hrozné, náš dům je plný lidí přes Airbnb, snad jen ve dvou bytech bydlí místní - já a vedle mě sousedka s dítětem," říká Tomáš Řehák, který už dva roky bydlí v Bořivojově ulici. Ze stejných dveří jako on opravdu často vycházejí z domu různě velké skupinky cizinců.

Brzy autem doráží také skupina Asiatů a sami vchází do vchodu zabezpečeného číselným kódem. "Ano, vozím sem turisty často, jako do hotelu," přikyvuje řidič, který je tu vysadil. On sám jezdí pro alternativní taxislužbu Uber, čímž jen dokresluje obrázek zdejší bující digitální sdílené ekonomiky.

Dva mladíci z Floridy si ubytování chválí. "Je to pohodlnější a máme větší soukromí," říkají. "Na hostel jsme už moc staří," podotýká jeden z nich. Hotely jsou zase moc drahé.

Při výběru je tak ani nenapadlo uvažovat o klasických ubytovacích zařízeních, kterých je v okolí možné najít také celou řadu.

Soukromí a pocit autentického zážitku života místních je právě to, co lidi kromě ceny na Airbnb láká. Cenově se bydlení přes tuto službu většinou pohybuje někde mezi hostely a běžnými hotely.

"Z projektu původně zaměřeného na autenticitu se ale stala inzerce designových bytů vybavených převážně nábytkem z Ikey," říká chorvatský barman Ognjen, jenž pracuje v nedalekém hostelu Clown and Bard. Dnes jsou to podle něj právě hostely, které nabízí autentický zážitek a také seznámení s podobně smýšlejícími lidmi.

Místní jsou k Airbnb poměrně tolerantní. "Mně se to líbí, čtvrť ožila a pohybují se tu zajímaví lidé," uvádí procházející muž ze sousedního domu. Hluk mu nevadí, na to je tu poměrně zvyklý. Uvědomuje si však podle svých slov také úskalí sdílené ekonomiky, jako je zvyšování nájmů a vylidňování centra měst. "Snad to nedopadne tak, že všichni budeme bydlet na Černém Mostě," pronáší s nadsázkou. Také Tomáš Řehák uznává, že ruch k této čtvrti patří.

Radost dělají turisté také místním restauracím. "Kšefty se pořád zlepšují," uvádí hospodský z nedalekého podniku U Houdků. Ve vedlejší restauraci Kopyto ale barman dodává, že si tu sice turisté dají jídlo, ale pak stejně odjíždí do centra.

Ne všichni obyvatelé Žižkova nad přívalem turismu do jejich čtvrti jásají. Mnozí obyvatelé místních domů si stěžují na hluk, nepořádek na chodbách a také na ztraceného ducha sousedství. Návštěvníci přes Airbnb a služby podobného typu často v domě nepozdraví a ani se jim nepodívají do očí.

Hotely bez regulace

Do extrému je tento fenomén vyhnán v centru města. V Praze 1 je přes Airbnb nabízen téměř každý čtvrtý byt. "Je to největší problém, který v současnosti máme," říká starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP 09). Problém je zde v souvislosti s Airbnb takřka nejčastěji skloňovaným slovem.

Zbývá vám ještě 60 % článku

Co se dočtete dál

  • K čemu firmy spravující Airbnb používají flotily skútrů?
  • Jaké moderní technologie pomohly v Praze 1 vyřešit problém s Airbnb v obecních bytech?
  • Proč jsou některé byty v centru Prahy použitelné jen na krátkodobé ubytování?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se