Změna emisní normy, která začala platit od září, podpořila růst prodejů nových osobních automobilů v Evropské unii v předchozím období. Nezvykle vysoký odbyt zaznamenaly zejména letní měsíce.

V červenci poptávka po nových autech meziročně stoupla o 10,3 procenta, registrováno bylo téměř 1,3 milionu osobních vozů. V srpnu, který bývá nejslabším měsícem roku, činil nárůst 31,2 procenta na více než 1,1 milionu vozů. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnilo Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA).

Norma Euro 6,2

Novinkou je měření spotřeby a emisí v cyklech WLTP (Worldwide Harmonised Light Vehicle Test Procedure) a RDE (Real Driving Emissions). U WLTP je novinkou jízdní křivka, která je více dynamická a lépe odpovídá stylu, jakým řidiči opravdu jezdí. Měření emisí je zároveň prováděné v širším spektru teplot.

Procedura WLTP je  náročnější časově i finančně. U některých aut se pak úprava motorů ani nevyplatí a automobilky je z nabídky rovnou vyřadí.

Za mimořádným růstem podle ACEA stojí zavedení nové metodiky měření emisí a spotřeby automobilů WLTP (Worldwide Harmonized Light Duty Vehicles Test Procedure), která se týká všech nově registrovaných vozidel od 1. září 2018. Někteří výrobci proto nabízeli vozy před WLTP za velmi atraktivní ceny.

V srpnu se nejvíce dařilo automobilce Renault, která zvýšila prodeje o 56,4 procenta, její partner Nissan pak o 46,3 procenta. Volkswagen zaznamenal růst o 39,3 procenta a Fiat Chrysler o 38,9 procenta.

Prodej nových osobních automobilů v EU se za prvních osm měsíců letošního roku meziročně zvýšil o 6,2 procenta na 10,8 milionu vozů. Co se týče hlavních trhů, za prvních osm měsíců registrace nových osobních automobilů vzrostly ve Španělsku o 14,6 procenta, ve Francii o 8,9 procenta a v Německu o 6,4 procenta. V Itálii stagnovaly a v Británii o 4,2 procenta klesly. V České republice registrace podle ACEA stouply o 4,3 procenta.

Český Svaz dovozců automobilů již začátkem měsíce oznámil, že prodej nových osobních aut v České republice od ledna do konce srpna meziročně stoupl o čtyři procenta na 193 252 vozů. V srpnu registrace vzrostly o 31 procent.

První je značka Škoda s 59 320 registrovanými osobními auty, následují Volkswagen (19 640 aut), Hyundai (15 007 vozů), Dacia a Ford. Nejprodávanějšími modely jsou Škoda Octavia s téměř desetiprocentním podílem, Fabia s osmi procenty a Rapid s podílem na trhu přes pět procent. Na dalších místech jsou Hyundai i30 a Škoda Superb.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru