Tu chlapeckou tvář s mrazivým pohledem si vybaví leckdo. Pavel Němec byl ministrem spravedlnosti v době, kdy jeho Unie svobody definitivně opustila parlament. Tehdy straně předsedal. Vzpomíná se na něj i z jiného důvodu. Dnešní spolumajitel pražské advokátní kanceláře zásadně ovlivnil rozjezd obchodu s chudobou v Česku. V roce 2001 stál u zrodu exekučního řádu, který umožnil vznik soukromých exekutorů. O tři roky později, těsně před odchodem z postu ministra do advokacie, zvýšil odměny právníků za vymáhání dluhů. Hlavně ze zastupování velkých věřitelů, kterým mnoho lidí dlužilo jen drobné sumy, se tak stal lukrativní byznys. Významně přispěl k tomu, že každý desátý Čech někdy držel v ruce exekuční příkaz.

Volný trh exekutorů vznikl za vlády Miloše Zemana (ČSSD) na přelomu století, kdy byl ministrem spravedlnosti Otakar Motejl (za ČSSD). Sepsání zákona se ujala skupinka poslanců v čele s tehdy ještě opozičním Pavlem Němcem. Na okolnosti vzpomíná jeho bývalá stranická kolegyně Hana Marvanová. "Věděla jsem, že se kvůli psaní zákona schází po večerech s dalšími advokáty. Překvapilo mě, že to dělali takhle nezištně. Byla jsem naivní, oni to pak protlačili parlamentem a právě exekucemi se často odcházeli živit," popsala Marvanová, která v roce 2014 na ministerstvu spravedlnosti v roli náměstkyně působila a nyní kandiduje na pražský magistrát za TOP 09 a STAN.

Zákon vznikl v době, kdy stát dluhy nedokázal vymáhat. Zabývali se tím soudní úředníci a příliš se jim nedařilo, například v roce 2001 vedli pouze čtyři tisíce exekucí. To se ale později, po vzniku více než stovky exekutorských úřadů, jež mezi sebou začaly soutěžit, přehouplo do opačného extrému. "Není fér, že si věřitel vybírá exekutora, který pak kope za něj. Řád se navíc přizpůsoboval právě jejich potřebám," upozornila Marvanová.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.