Kvůli prověřovacím mechanismům států došlo v minulých letech k zastavení některých významných akvizic firem. Podle studie Konference OSN o obchodu a rozvoji (UNCTAD) padlo v roce 2016 kvůli nesouhlasu států sedm transakcí. Jejich hodnota překročila jen ve zmíněném roce dvě miliardy korun. Z těchto sedmi transakcí bylo ve třech případech stažení spojeno s obavou o národní bezpečnost. U všech případů se jednalo o investora z Číny.

Německo

Spolkové ministerstvo hospodářství a energetiky má právo prověřit zahraniční investice ze zemí mimo EU, kdy investor dosáhne ve firmě minimálně 25 procent práv. Zvláštní pravidla platí pro bezpečnostně citlivá odvětví, například zbraní nebo IT oborů. Do rozhodnutí spolkového ministerstva, případně do ukončení lhůty, není smlouva o převzetí platná. Německým modelem se chce mimo jiné inspirovat i české ministerstvo průmyslu a obchodu.

Litva

V zemi platí jeden z nejtvrdších a nejpřísnějších zákonů. Proces je však velmi striktní a má relativně krátké časové lhůty. Komisi, která o schválení rozhoduje, tvoří náměstci ministerstva zahraničí a vnitra.

Velká Británie

Úřady mohou přezkoumat investiční proces v případě, že se akvizice týká národní bezpečnosti, stability finančního systému nebo médií. V případě médií se jedná zejména o případy, kdy je ohrožena jejich pluralita, kvalita nebo standardy.

Itálie

Úřady posuzují investice, které se týkají bezpečnosti, národní obrany, energetiky, komunikací a dopravy. O schválení by firma měla zažádat sama. Pokud tak neúčiní, úřady přezkum iniciují.

USA

Americká vláda má k dispozici mechanismus, který posuzuje, zda jsou zahraniční investice v souladu s národní bezpečností. Vybraní ministři a zástupci prezidentské administrativy tvoří mezirezortní výbor (CFIUS). Vstupy dodávají i tajné služby.  V případě pochybností výbor doporučí prezidentovi, aby transakci zrušil. Ještě předtím však často výbor určuje firmě podmínky.

Čína

Stát hlídá zahraniční konkurenci ve strategických sektorech, jako například v energetice, financích nebo telekomunikacích. Kontrolovaně podporuje oblasti, kde Čína mezinárodní know-how potřebuje. I přes pomalé uvolňování čekají investory poměrně složitá pravidla a omezení.

V roce 2017 se na unijní úrovni rozběhla diskuse o hrozbách, které mohou zahraniční investice přinášet. Byla to především reakce na některé problematické obchody z minulosti.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru