Ceny průmyslových výrobců v Česku v srpnu zpomalily meziroční růst na 3,3 procenta z červencových 3,4 procenta. Ceny dál rostly také u stavebních prací a tržních služeb pro podniky, v zemědělství výrazně zpomalily pokles. Údaje v pondělí zveřejnil Český statistický úřad. Informoval také o vývoji cen v zahraničním obchodě za červenec, ceny dováženého i vyváženého zboží v tomto období zrychlily meziroční růst.

Ceny u výrobců mohou naznačit budoucí vývoj cen pro spotřebitele. Míra spotřebitelské inflace v srpnu vzrostla na 2,5 procenta z červencových 2,3 procenta, zejména kvůli zvýšení cen za bydlení.

Ceny stavebních prací se podle odhadů v srpnu zvýšily o 3,5 procenta po červencovém růstu o 3,4 procenta. Ceny tržních služeb pro podniky zpomalily růst na 1,5 procenta z 1,7 procenta v červenci.

Pokles zpomalil u cen zemědělských výrobců na 2,1 procenta po červencovém snížení o 4,4 procenta. Meziročně se zvýšily ceny čerstvé zeleniny o 19,8 procenta a obilovin o 5,5 procenta. Naopak meziročně klesly ceny ovoce o 43,3 procenta, brambor o 24,9 procenta a olejnin o 5,1 procenta.

Meziměsíčně vzrostly ceny v zemědělství o 1,3 procenta, v průmyslu o 0,1 procenta, u stavebních prací o 0,3 procenta a u tržních služeb pro podniky o 0,2 procenta.

Ceny vývozu v červenci stouply o 1,8 procenta po půlprocentním zvýšení v červnu. Dovozní ceny zrychlily růst na 2,5 procenta po červnových 0,7 procenta.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru