Poslanci právě rozhodují o osudu téměř 600 tisíc lidí. Mluvíme o dlužnících, kteří mají dvě a více exekucí a řada z nich se ze spirály dluhů nevymaní jinak než osobním bankrotem. Ten dnes soudy povolují jen zlomku potřebných, nějakým 20 tisícům lidí ročně. Bývalý ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) to chtěl změnit a otevřít oddlužení daleko většímu počtu zájemců. Na konci minulého volebního období proto poslal do sněmovny novelu zákona o osobním bankrotu, brzy nato z politiky odešel. Zákonodárci se k jeho návrhu dostali až teď a ve vzduchu létají obavy, že ambiciózní plán na změnu rozcupují.

V novém Respektu najdete:

HLAVNÍ KOMENTÁŘ

Viktor, Andrej a my: Českým národním zájmem je nově budoucnost maďarského premiéra

TÉMA

Měli jsme se bránit? Co všechno se mohlo stát, kdyby se Československo v roce 1938 postavilo Hitlerovi silou

O KOM SE MLUVÍ

Vytrvalost Boyana Slata: Nizozemský vynálezce vypustil do Pacifiku obří systém, který má oceán zbavit odpadků

KONTEXT

IQ bublajícího bahna: Politická strana Mostečané Mostu slibuje odsunout Romy z města, ale říká, že pak mohou žít dál

Výchova šampionů v Čechách: Co stojí za soužití trenérů s jejich svěřenci

ROZHOVOR

Předvolební rozhovor se starostou Kolína Vítem Rakušanem: Někdy mi dávají najevo, že na sídliště nepatřím

KULTURA

Snímek Predátor: Evoluce zkouší vzdát poctu filmu, který v roce 1987 změnil podobu akčního žánru

CIVILIZACE

Váš úkol? Zabít kancléře, Spiklenci vedení německým důstojníkem Hansem Osterem byli v září 1938 krok od likvidace Adolfa Hitlera 

I obalka R38

Beznaděj zdravotní sestry

Jihočeský advokát Jan Kubálek se s lidmi v pasti dluhů setkává prakticky denně. Pracuje jako insolvenční správce, provází a kontroluje lidi, které soud do procesu oddlužení pustil. Je to pro ně výhra. Pět let sice musí přežít s minimem peněz, jednotlivec s nějakými šesti až devíti tisíci korun, čtyřčlenná rodina s částkou kolem 14 tisíc korun, pak ale mohou začít nový život bez dluhů.

Už samotné vyhlášení osobního bankrotu dlužníkům uleví. Jakmile ho soud potvrdí, dluhy přestanou růst, nenaskakují další úroky z prodlení, penále, pokuty či jiné náklady spojené s vymáháním nároků. Udělá se tlustá čára a všichni věřitelé mají 30 dní na to, aby se soudu přihlásili. Dlužník, který do té doby často vyrážel klín klínem, třásl se, kdy u jeho dveří zazvoní další exekutor, získá přehled. Dozví se konečnou částku, kterou bude umořovat, a ví, že už na něj nikde nic dalšího nevyskočí.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru