Bankrot investiční banky Lehman Brothers v pondělí 15. září 2008 odstartoval globální finanční krizi, s jejímiž následky se mnohé země potýkají dodnes. Pád finanční instituce, která vznikla na základech velkoobchodu bratrů Henryho, Emanuela a Mayera Lehmanových, založeného v polovině 19. století ve státě Alabama, byl důsledkem série událostí, jež v roce 2008 vyvrcholily miliardami dolarů v nesplácených hypotékách. 

Hospodářské krizi předcházela kocovina z hypotečního mejdanu. Ten se rozjel v důsledku původně zcela jinak zamýšlených opatření, ke kterým v roce 2001 přistoupila americká centrální banka Federal Reserve.

Hospodářské otřesy v následujících letech přivedly na pokraj bankrotu několik evropských zemí včetně Řecka, Španělska či Irska. Díky finanční pomoci, na kterou se prostřednictvím Mezinárodního měnového fondu, zemí eurozóny a Evropské centrální banky složil takřka celý svět, ke krachu členských zemí eurozóny nakonec nedošlo. Problémy v podobě vysoké nezaměstnanosti, zejména mezi mladými lidmi na jihu Evropy, ovšem přetrvávají.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Jak velké americké banky vydělávaly na hypotékách, i když je neposkytovaly?
  • Jak se na světové krizi podepsaly dobře míněná opatření FED?

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru