Zahraniční firmy ve velkém stahují své zisky. V menší míře je využívají na další investice v Česku. "Mnoho velkých zahraničních investic do české ekonomiky už se pomalu blíží ke konci své výnosové životnosti," říká v rozhovoru pro HN ekonom České spořitelny Michal Skořepa.

HN: Česko se řadí mezi země s vůbec největším odtokem dividend do zahraničí. Jaké jsou důvody?

Důvody se jistě u jednotlivých firem liší, nicméně obecně lze předpokládat dva hlavní. Zaprvé je to důvod cyklický, a tedy přechodný: velmi solidní tempa růstu české ekonomiky v posledních letech se samozřejmě promítala i do růstu zisků investorů do českých firem. Zadruhé je to důvod dlouhodobější, můžeme říci strukturální: mnoho velkých zahraničních investic do české ekonomiky už se pomalu blíží konci své výnosové životnosti, který je odhadován v průměru na nějakých 15 let. Po uplynutí této doby pro firmy přestává dávat smysl rozšiřovat danou aktivitu, a tak výnosy stahují zpět a hledají pro ně nové využití v jiných zemích.

Můžeme dodat, že nynější rychlý růst českých mezd tuto životnost investic pochopitelně zkracuje. Vedlejším faktorem může být obava některých investorů z budoucího zdanění nevyplacených zisků, o kterém se v Česku začalo v posledních letech občas mluvit. Zhruba od roku 2015 však platí, že podíl zisků reinvestovaných zpátky do české ekonomiky na celkových ziscích zahraničních investorů roste. Z toho lze usuzovat, že první uvedený důvod převládá.

V debatě o odtoku zisků je ale dobré mít neustále na paměti, že spousta i poměrně velkých firem, které se ve statistikách z různých důvodů tváří jako cizí, jsou ve skutečnosti v rukou Čechů. Je tak otázkou, nakolik by se kritikům odlivu zisků ulevilo, kdyby zjistili, že nemalá část těchto zisků zůstává fakticky v rukou Čechů.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.