Zahraniční firmy ve velkém stahují své zisky. V menší míře je využívají na další investice v Česku. "Mnoho velkých zahraničních investic do české ekonomiky už se pomalu blíží ke konci své výnosové životnosti," říká v rozhovoru pro HN ekonom České spořitelny Michal Skořepa.

HN: Česko se řadí mezi země s vůbec největším odtokem dividend do zahraničí. Jaké jsou důvody?

Důvody se jistě u jednotlivých firem liší, nicméně obecně lze předpokládat dva hlavní. Zaprvé je to důvod cyklický, a tedy přechodný: velmi solidní tempa růstu české ekonomiky v posledních letech se samozřejmě promítala i do růstu zisků investorů do českých firem. Zadruhé je to důvod dlouhodobější, můžeme říci strukturální: mnoho velkých zahraničních investic do české ekonomiky už se pomalu blíží konci své výnosové životnosti, který je odhadován v průměru na nějakých 15 let. Po uplynutí této doby pro firmy přestává dávat smysl rozšiřovat danou aktivitu, a tak výnosy stahují zpět a hledají pro ně nové využití v jiných zemích.

Můžeme dodat, že nynější rychlý růst českých mezd tuto životnost investic pochopitelně zkracuje. Vedlejším faktorem může být obava některých investorů z budoucího zdanění nevyplacených zisků, o kterém se v Česku začalo v posledních letech občas mluvit. Zhruba od roku 2015 však platí, že podíl zisků reinvestovaných zpátky do české ekonomiky na celkových ziscích zahraničních investorů roste. Z toho lze usuzovat, že první uvedený důvod převládá.

V debatě o odtoku zisků je ale dobré mít neustále na paměti, že spousta i poměrně velkých firem, které se ve statistikách z různých důvodů tváří jako cizí, jsou ve skutečnosti v rukou Čechů. Je tak otázkou, nakolik by se kritikům odlivu zisků ulevilo, kdyby zjistili, že nemalá část těchto zisků zůstává fakticky v rukou Čechů.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru