Konzultant a stratég David Vrba o sobě říká, že je bývalý "korporátník". Dvacet let pracoval pro globální technologickou firmu 3M, kde prý pochopil, jak důležité pro inovace je vzdělávání lidí. Působil pak v řadě dalších manažerských pozic, mimo jiné byl generálním ředitelem největší vzdělávací skupiny EDUA Group.

V současnosti se věnuje firemnímu vzdělávání, kultuře, leadershipu a je i v několika organizacích, například v "podnikatelském ekosystému" Red Button, kde se potkávají inovátoři z různých oborů. Vrba rovněž působí v největší světové organizaci generálních ředitelů Young Presidents' Organization, která se zaměřuje na vzdělávání. Na festivalu Future Port Prague spoluorganizoval jeho odnož Future Of You - workshopy a přednášky o tom, jak se má člověk připravovat na budoucnost a jaké má mít kompetence.

Jak by se tedy měl člověk připravit na budoucnost?

Měl by mít otevřenou mysl. Vím, že to je jednoduché říct, ale je to fakt hodně o učení a nacházení si vlastních cest, jak se zdokonalovat. Dostáváme se do situace, kdy jsou změny v technologiích velmi rychlé. Je zapotřebí se rychle odnaučovat starému a rychle se učit novému. Snažíme se tuto myšlenku dostat jak do lidí, tak do firem. Krásné je na tom to, že se to netýká jen mladých lidí, ale všech věkových skupin. Koncept - vystudoval jsem vysokou školu, šel jsem do firmy a byl tam 30 let - ten už je úplně passé.

Jak často by se zaměstnaní lidé měli vzdělávat?

Musí si jednou za dva roky, jednou za pět let doplnit nějakou klíčovou kompetenci, kterou zatím nemají. Myslím si, že učit se hodinu denně by mělo být zcela normální.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru