Evropští poslanci ve středu schválili připravovanou směrnici o autorských právech, která vzbuzovala velké emoce na straně jejích odpůrců i podporovatelů. Jedni upozorňovali, že hrozí zánik novinářské profese, protože internetové agregátory zpráv a vyhledávače jako Google, Seznam, ale i Twitter či Facebook jim ukrajují zisky.

Na druhé straně zase probíhala kampaň za ochranu svobody internetu, v níž se zatím nejvýrazněji prosazují evropští piráti. Odpůrci posbírali v internetové petici odmítající reformu už skoro milion podpisů. 

"Situace je totálně nepřehledná, protože jednotlivé skupiny jsou rozdělené na několik táborů. Výsledek se vůbec neodvažuji odhadnout," řekl před hlasováním Pavel Svoboda (KDU-ČSL) z Evropské lidové strany. Členové této strany zpravidla ochranu autorů vítají, ale tentokrát v názoru nebyli úplně jednotní. Mnozí europoslanci si sami do poslední chvíle ani nebyli jisti, jak hlasovat.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • V placené částí se dále dočtete, jak vypadají zákulisní boje mezi vydavateli a technologickými společnostmi, jak evropští občané problematiku autorských práv vnímají, které části navrhované změny budí největší kontroverze, a dozvíte se i konkrétní postupy jednotlivých zemí proti internetovému gigantu Googlu.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.