Svaz obchodu a cestovního ruchu (SOCR) bude od října nově řídit bývalý státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza. Na post prezidenta svazu, který zastupuje podnikatele, obchodníky a řetězce, ho údajně prosazovala Marta Nováková. Ta svaz řídila od roku 2014 do letošního června, kdy se stala ministryní obchodu a průmyslu. Dosud byl vedením SOCR pověřený Michal Ševera, viceprezident svazu.

"Jako nový prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu chci prosazovat, aby stát vytvářel co nejlepší podmínky pro rozvoj těchto sektorů, abychom společně hledali cesty k modernizaci české ekonomiky a uměli těžit z toho, že jsme součástí velkého evropského trhu," uvedl Prouza.

To, že je Prouza kandidátem na prezidenta svazu potvrdili už v srpnu HN členové představenstva i Irena Vlčková, která je pověřená jeho řízením. Podle Pavla Březiny ze skupiny Coop, který je členem představenstva svazu, hledala Nováková svého nástupce už dříve, protože chtěla letos jako prezidentka svazu skončit. S jejím nástupem na ministerstvo se ale situace urychlila a doporučila Prouzu.

"Vnímám jej jako silnou osobnost s ekonomickým vzděláním, se znalostí podnikatelského prostředí, ale také se zkušenostmi z působení ve státní správě. Oceňuji jeho proevropské hodnoty a snahu o podporu liberalizovaného fungování trhu," uvedla Nováková.

Prouza byl od roku 2014 státním tajemníkem pro evropské záležitosti, na Úřadu vlády působil také jako koordinátor pro digitální agendu. Loni ale z funkce kvůli chybějící bezpečnostní prověrce odešel. Následně měl nahradit tehdy končícího ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka, řízením ministerstva byl ale nakonec pověřený premiér Bohuslav Sobotka.

Nyní Prouza vede poradenskou společnost EU Politics Advisory, kterou založil loni na podzim. Firma nabízí monitoring vývoje legislativy v EU, podporu při komunikaci s evropskými úřady nebo analýzu dopadů evropských zákonů. Většinový podíl v této firmě vlastní jeho otec. Za rok 2017 měla společnost obrat přes půl milionu korun. Prouza vystudoval VŠE v Praze a mezinárodní Open University. Do politiky vstoupil v roce 2004, kdy se stal náměstkem na ministerstvu financí. Založil nebo spoluzaložil také několik firem, které se zabývají financemi. Pracoval i pro Světovou banku.

Svaz obchodu a cestovního ruchu funguje přes dvacet let. Zastupuje různé retailové prodejce a obchodníky, jeho členy jsou i vysoké školy či různé asociace. Organizace jde v poslední době nejhlasitěji slyšet například u témat dvojí kvality potravin, snížení slevové spirály, kvality služeb pro spotřebitele či prosazování zájmů obchodních řetězců. Nováková se v minulosti například vymezila proti zákazu prodeje o svátcích. "Stát nemá do podnikání takto zasahovat, každý obchodník dokáže posoudit, kdy se mu vyplatí nebo nevyplatí mít otevřeno," řekla předloni v on-line rozhovoru pro HN. 

Související
Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru