Burzovně obchodované fondy jsou vhodným nástrojem například při investicích do měn či komodit, jako je třeba zlato, říká v rozhovoru pro HN Štěpán Tvrdý, zakladatel a investiční stratég fondu NWD Global Multi-Asset.

HN: Obliba ETF hlavně v USA, ale i jinde ve světě prudce roste a s tím i objem spravovaných aktiv. Z jakého důvodu?

Je to především lákadlo nízkých nákladů, investoři jsou vždy velmi nadšení, když mají slevy. To je desítky let fungující fenomén a ETF se vezou na této vlně. Především v Americe panuje velmi tvrdý konkurenční boj mezi největšími správci, kteří se snaží přetahovat si klienty. Nedávno dokonce společnost Fidelity uvedla na trh indexový fond, který má nulové poplatky za správu. Druhým důvodem rostoucí obliby ETF je zřejmá podvýkonnost aktivně spravovaných fondů, protože zhruba 85 procent aktivně spravovaných fondů nedokáže překonat burzovní index, se kterým se fond porovnává.

HN: V USA díky konkurenčnímu tlaku ze strany ETF klesají poplatky za správu klasických podílových fondů. Sledujeme něco takového i v Evropě nebo v Česku?

Co se týká Evropy, tak zdejší povaha investorů je jiná. Například Němci či Rakušané jsou konzervativnější než Američané a výrazněji preferují aktivně řízené fondy, v Evropě také aktivně řízené fondy častěji než v USA dosahují nadvýnosu oproti indexu. V Česku nemá trh s investičními fondy zatím dlouhou tradici, což nevytváří takový tlak na snižování nákladovosti. Z vlastní zkušenosti ale vím, že se to zlepšuje a řada investorů se o tuto problematiku zajímá čím dál více.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • V rozhovoru se dále dočtete, co kritici ETF fondům vyčítají, a také to, čím se řídit při výběru ETF fondu kopírujícího například hlavní akciové indexy.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se