Pracovat v Česku pro zahraniční firmu znamená pro zaměstnance v drtivé většině případů pobírat vyšší mzdu. Firmy se zahraničním vlastníkem platí v průměru dvojnásobné mzdy než domácí. Navíc jsou na rozdíl od řady jiných zemí vyplácené mzdy při zohlednění produktivity v souhrnu férové. Situace v jednotlivých branžích byznysu se ale často výrazně liší, ukazuje analýza Hospodářských novin, která porovnala více než stovku odvětví. Pracovníky v cestovním ruchu tak zahraniční firmy přeplácí o čtvrtinu, naopak lidé v dopravě by si zasloužili připlatit.

Pokud domácí firma platí zaměstnanci deset tisíc korun, pak zahraniční firma platí dvacet tisíc korun. Ideální mzda, kterou by zahraniční firmy měly oproti domácím platit, při zohlednění produktivity pak vychází také na dvacet tisíc korun. Je to dáno tím, že produktivita jednoho zaměstnance je v zahraniční firmě přibližně dvojnásobně vyšší než v domácí.

Výpočet ideální výše mzdy vychází z prosté myšlenky. Pokud dělník vyrobí za hodinu dva kusy zboží v domácí firmě a jiný čtyři kusy toho stejného v zahraniční, měl by mít dělník v zahraničí nárok na vyšší mzdu, neboť má vyšší produktivitu. Tu samozřejmě ovlivňuje řada faktorů, od vzdělání, vybavení vhodnými nástroji až po organizaci práce. Tedy nelze tvrdit, že by byl dělník v domácí firmě méně schopný.

Hlavní vysvětlení vyšší produktivity zahraničních firem spočívá v tom, že tyto společnosti si dobře vybírají, do kterých odvětví vstoupí, a lákavější jsou ta s vyšší produktivitou práce. "Dominují tak třeba výrobě aut, která má globální produkt, zatímco kupříkladu kadeřnické služby zůstávají v domácích rukou," vysvětluje Pavel Sobíšek, hlavní ekonom UniCredit Bank. Důležitým hlediskem je dle něj také perspektiva růstu daného odvětví, ta ovšem často koresponduje právě s produktivitou.

Ve srovnání s ostatními zeměmi si Česko vede dobře. Zahraniční firmy zde platí mzdy přibližně o 2,5 procenta vyšší, než je ideální mzda spočtená právě na základě produktivity práce. Nejvíce své zaměstnance přeplácí zahraniční vlastníci v Řecku. Řekové od nich získávají o 11 procent vyšší mzdy, než by si dle produktivity zasloužili. Pokud pomineme velmi specifické Irsko, tak na druhém konci žebříčku jsou Maďaři, těm zahraniční firmy platí o třetinu nižší mzdy, než by ideálně měly.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru